Ekonomi

Dolar Kuru ve Faizi Ne Etkiler?

Günümüzde baktığınızda dolar kurunun son derece hızlı hareket ettiğini göreceksiniz. Bu durumda dolar kuru ve faizi ne etkiler sorusunu sorabilirsiniz.

Dolar kurunun ve faizlerin sürekli olarak artış göstermesi ile merak yaratan bu konuya dair detaylı bilgi aşağıda verilmiştir. Dolarda ve faiz oranlarında neden artış olduğu iki husus üzerinden incelenecektir.

Dolar Kuru ve Faizi Etkileyen Dış Faktörler

Kurun artış göstermesi, bir yandan faizin artış içinde olması; bu artışın nedenini sorgulamaya itebilir. Dış faktörler üzerinden dolar artışının nedenleri verilmiştir. FED dolar faizini yükselttiğinde, direkt olarak dolara olan talebin artış göstereceğini bilmelisiniz. Bu durumda cari açığını ve kısa vadeli borçlarını sıcak para ile ödeme zorunda olan gelişmekte olan ülkeler, TL’nin değerini ayakta tutmak adına faizi arttırır.

Sonuç;

Doların faizinin FED tarafından arttırılması, otomatik olarak ülkede de faiz oranlarının arttırılması ile sonuçlanmaktadır.

Gelişmekte olan ülkeler eğer faiz oranlarını yükseltmezse, kurda doların yükselmesi devam edecektir. Dış faktörlerin dolar kuru ve faizi etkileme şeklinin bu biçimde olacağını bilmelisiniz.

Dolar Kurunu ve Faizi Etkileyen İç Faktörler

İç faktörler de büyük ölçüde dolar kuru ve faiz oranlarını etkilemektedir. İç faktörlerin etkilemesi ise aşağıda verilen hususların ülke içinde negatif olması ile alakalıdır. Verilen hususların negatif yönde ilerliyor olması; ülkede tüketime olan toplam talebin azalmasına neden olur. Bunun yanında yabancı yatırım da aynı şekilde azalma gösterecektir.

Negatif etkilenen hususlar;

  • Eğitim
  • Güvenlik
  • Jeopolitik riskler
  • Terör
  • AB ile ilişkiler
  • Politik tutarsızlıklar
  • Dış politika ile piyasanın uyumsuzluğu gibi hususlar üzerinden etkilenme söz konusu olur.

Doların ve faizin yükselmesinde iç politikanın negatif etkilenmesi yer alır. Çıkarımlarınızı ona göre yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu