Sağlık

Persentil (Büyüme Eğrisi) Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Persentil (Büyüme Eğrisi) Nedir, Nasıl Yorumlanır? Anne babaların en merak ettiği konulardan bir tanesi de çocuklarının doğru ve sağlıklı bir şekilde büyüyüp büyümediğidir. Persentil tablosu ile bu takip edilebilmektedir.

Persentil (Büyüme Eğrisi) Nedir, Nasıl Yorumlanır? Persentil tablosu anne babaların büyümekte olan çocukları hakkında bilgi edinebilmesine olanak sağlayan bir tür grafiktir. Bu grafiği okuyarak çocuğun yeteri kadar büyüyüp büyümediği ve büyümenin sağlıklı olup olmadığı gibi konularda bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Persentil Nedir?

Persentil, diğer ismiyle büyüme eğrisi, büyüme çağında olan sağlıklı bir çocuğun hangi yaşta hangi fiziksel özelliklere sahip olması gerektiğini gösteren  bir tür tablodur. Bu tablo sayesinde bebeğinizin doğumundan itibaren ideal fiziksel özelliklere uygun şekilde büyüyüp büyümediğini takip edebiliyor ve buna göre çeşitli yöntemlere başvurabiliyorsunuz. Örneğin bu tabloyu doğru bir şekilde yorumlamanız halinde doktorunuzun da yardımıyla çocuğunuzun sahip olduğu bir hastalığı önceden teşhis edebilir ve erken müdahaleyle en zararsız şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Persentil tablosunun size sunacağı 3 özellik bulunmakta. Bunlar boy, kilo ve baş çevresi değerleridir. Her ne kadar aralarında en önemsizi baş çevresi değerleriymiş gibi görünse de bebeğin ilk zamanları için oldukça kritik bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

Persentil Nasıl Okunur?

Persentil tablosunu yorumlamak için belirtilen aralıkları ve bu aralıkların ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Bunları öğrendikten sonra siz de çoğunuzun büyüme eğrisini yorumlamayı deneyebilirsiniz. Bu aralıklardan ilki 0-10 aralığıdır. Bu aralıkta bulunan persentil değeri, en düşük değerdir. Bunun anlamı çocuğunuzun normalde sahip olması gereken fiziksel özelliklerin oldukça gerisinde kalmış olmasıdır. Doktora başvurarak bu değerlerin normal düzeye çıkarılmaya çalışılması gerekmektedir. 10-25 aralığındaki persentil değeri düşüktür. Öncekine göre daha yüksek gelişim olsa da fiziksel değerlerin hala normalden düşük olması anlamına gelir. 25-75 aralığı normal aralık olarak geçer ve çocuğunuz gereken fiziksel özelliklere sahiptir. 75-90 aralığı yüksek aralıktır. Çocuğunuzun normal çocuklara göre biraz fazla gelişim gösterdiği anlamına gelir. 90-100 aralığı ise en yüksek aralıktır ve çocuğunuz yaşıtlarına göre çok yüksek fiziksel özelliklere sahiptir. Doktora başvurularak normal değerlere indirilebilir.

Siz de yukarıdaki aralıkları kullanarak çocuğunuzun persentil değerlerini yorumlamayı öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu