Yaşam

Tokalaşma ve Beden Dili

Tokalaşma ve beden dili kavramlarını incelediğimizde birkaç farklı tokalaşma biçimi bulunduğunu görebiliriz ve bu biçimlerin ne anlamlara geldiğini bilirsek karşı tarafın vermek istediği mesajı kolayca algılayabiliriz.

Tokalaşma Biçimleri

Bu yazımızda bazı tokalaşma biçimleri ve bunların anlamlarından bahsedeceğiz.

Edilgen tokalaşma ise baskın tokalaşmanın tam tersine, elimizin karşı tarafın avucunun alt tarafında kaldığı durumlarda olur. Bu durumu değiştirmek istiyorsak, aynı şekilde elimizi eşit konuma getirebilir ve gücü dengeleyebiliriz.

Sandviç tokalaşması, elimizi karşı tarafa uzattıktan sonra karşı tarafın diğer eliyle elimizi kapatması şeklinde gerçekleşir. Bu genellikle samimiyet göstergesidir ve eğer yakınlarımızdan biri bunu yapıyorsa problem olmaz. Aksi halde karşıdaki kişinin bizden bir çıkarı olup olmadığından kuşkulanabiliriz. Bu hareket yine politikacılar tarafından sıkça kullanılmakta olup erkekler arasında enseye dokunmaya kadar gidebilir. Bayan politikacılar bu hareketi karşı cinse yapıyorlar ise, karşı tarafın bilinçaltına cinsel mesaj göndermek için yaparlar. Erkeklerde daha çok samimiyet göstermek için yapılan bir tokalaşma biçimidir.

Sosyetik tokalaşma ise, “süs köpeği tokalaşması” da denilen karşı tarafa elini değil, parmak uçlarını uzatma şeklinde gerçekleşir. Üstelik tokalaşma yani eli tuttuktan sonra sallama kısmını da karşı tarafa bırakılır. Tahmin edeceğiniz üzere bunu bilinçli olarak bayanlar yapar ve aslında kendine güvensizliğin bir göstergesidir ve karşı tarafa üstünlük taslama olarak görülebilir. Bu tokalaşma biçiminin sosyal yaşamda kullanılması önerilmez.

Sosyal hayatta ve iş ilişkilerinde başarılı olmak için bu ipuçlarını inceleyerek çevrenizdeki kişileri gözlemleyebilir ve kendi tokalaşma biçiminizi belirleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu