Hamilelik

Kadınlarda Ergenlik, Gebelik ve Menopoz Dönemleri

Kadının üç muhteşem dönemi olarak adlandırılan ergenlik, gebelik ve menopoz dönemleri onlara yeni kapıları açar.

Kadınlarda Ergenlik Dönemi

Kadınların gerçek anlamda ilk değişiklikleri ergenlik dönemi ile başlar. Artık genç bir kadın olma yolunda ilerleyen ergen, bu süreçte bir takım değişiklikler de yaşar. Ergenlik dönemi genel olarak 9 ile 13 yaşları arasında başlar. Bu süreçte artık kadın ilk adet döngüsü ile birlikte üreme özelliğine kavuşur. Ergenlik dönemi özellikle fiziksel değişikliklerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Vücutta yağlanma, göğüslerin büyümesi ya da kalçanın belirgin olması gibi pek çok değişiklik ortaya çıkar. Genç kızlar ise bu değişikliğe uyum sağlamada kimi zaman büyük zorluk yaşar.

Ergenlik döneminde değişen vücut ölçülerine uyum sağlamak için ergenlere düzenli spor yapmaları önerilir. Bu sayede de ergenlik spor ile rahatsız edici vücut formundan kurtulur. Yağlanmanın neden olacağı pek çok sorun da ortadan kalkar.

Kadınlarda Gebelik Dönemi

Kadınların ergenlik döneminden sonra en fazla zorluk yaşadıkları dönemlerin başında gebelik gelir. Gebelik dönemi kadının bir takım değişikliklere uyum sağlamak zorunda olduğu bir dönemdir. Hem bebeğine kavuşmanın mutluluğu hem de fiziksel ve ruhsal değişikliklere uyum sağlama konusunda korku yaşanır. Pek çok kadın da bu süreç içerisinde depresyona daha meyilli bir hale gelir. Hamilelik döneminde depresyonun yaygın bir şekilde insanların karşısına çıkmasının en önemli nedeni bu değişikliklerdir.

Kadınlarda Menopoz Dönemi

Kadınlar menopoz döneminde azalan östrojen hormonun yarattığı değişikliğe uyum sağlamak zorundadır. Bu nedenle de kadınların hayatlarında en fazla sorun yaşadıkları dönemler içerisinde menopoz dönemi yer alır. Özellikle kadınlarsa oluşan yaşlanma korkusu bu dönemin zor atlatılmasına neden olur. Gerekli yardımlar alınarak menopoz dönemine daha kolay uyum sağlanabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu