Ekonomi

Portföyünüzü Yeniden Dengelerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Husus

Portföyle ilgili olumlu sonuçlara ulaşmak isteyen kişilerim portföy yenileme noktasında dikkat etmesi gereken bir takım noktaları bulunur.

Karlı Bir Portföy Oluşturma

Yatırımlarınızı daha karlı bir hale getirmek için portföyünüzü yeniden dengelerken dikkat etmeniz gereken 4 husus konusunda size yardımcı oluruz. Bu sayede de yatırımları risksiz bir şekilde yeniden dengeleme işlemini yapabilirsiniz.

Yatırımlarını borsa üzerinden yapanlar sürekli olarak bir hareketlilik ile karşılaşır. Bu da kişilerin portföylerini kimi zaman yeniden dengelemesini ortaya çıkarır. Ancak yeniden dengelerken en karlı şekilde hareket etmek gerekir. Risk faktörlerini de unutmadan doğru adımların uygulanmasında yarar vardır.

Dengeleme Kısa Zamanlar İçin Geçerli Değildir

Kısa zamanlı yatırımlar için portföyün yeniden dengelenmesi kişilerin büyük risk ile karşı karlıya kalmasına neden olur. Eğer sizi de yatırım vaktiniz az ise asla portföyü yeniden dengelemeye çalışmayın. Portföyü yeniden dengeleme daha çok uzun vadeli yatırımlar için önerilen bir durumdur.

Satış Zamanını İyi Ayarlayın

Hisse senetleri kimi zaman satılmak zorunda kalınır. İşte bunun için de en doğru zamanın beklenmesi gerekir. Düşmekte olan bir hisse senedinin satılması size büyük bir risk oluşturur. Bu nedenle de borsa üzerinde işlem yaparken en doğru zaman tercih edilmelidir. Özellikle de satış işlemlerinde düşüş hareketleri iyi bir şekilde kontrol edilmelidir.

Risk Durumunu Her Zaman Gözetin

Hisse senetleri oldukça riskli bir yatırım sunar. Bu nedenle de yatırımı yeniden dengelemeden önce tüm risk durumlarını değerlendirmeniz gerekir. Bu sayede de kazanç kayıplarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Dengeleme İçin İki Kere Düşünün

Yatırımların dengelenmesi acele ile verilmiş bir karar değildir. Bunun için de öncelikli olarak dengeleme işlemini yapmak zorunda olmadığınızı bilin. Yatırım dengeleme konusunda iyi düşünüp karar vermek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu