Sağlık

Hava Kirliliği Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Yapılan araştırmalar hava kirliliği meme kanseri riskini artıyor, verilerini bizlere sunuyor. Yaklaşık olarak yirmi yıllık yapılan araştırmalarda ortaya çıkan verileri sizlerle bir araya getiriyoruz.

Hava kirliliği ve meme kanseri riskini yükselttiği konusunda ortaya çıkan çalışmalar Carleton Üniversitesi’nde açıklandı. Üniversiteye bağlı bulunan bir ekip ile 20 yıldır bir araştırma üzerinde çalışmaya devam ettiler. Kanadalı bayanlar üzerinde uygulanan araştırmalarda 20 yıl boyunca yaklaşık olarak 90 bin kadın gözlemlenmiştir. Yapılan bu araştırmalar hava kirliliğinin fazla olarak yer aldığı bölgelerdeki genç bayanların, hava kirliliğinin az olduğu alanlar üzerinde yaşayanlara göre yüzde 30 daha fazla risk altında bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu verilerle hava kirliliği meme kanseri ilişkisi ortaya çıktı.

Ciddi Bir Sorun

Hava kirliliği meme kanseri ilişkisine yönelik araştırmalarla uzmanlar hava kirliliği konusunda tüm insanlığı yakın zaman uyarmaya başladı. Hava kirliliğinin yüksek olarak yer aldığı bölgeler üzerinde yaşayan insanların bu konuda son derece dikkat etmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar hava kirliliği olan bir bölgede yaşamanız durumunda kendi sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerektiğini açıkladı. Uzmanlar ayrıca mecbur olmadıkça dışarı çıkılmamasını, pencere ve kapıların kapalı kalmasını, iyi filtrelere sahip klimaların kullanılması gerektiğini aktardı. Uzmanlar bu önlemler ile bir nebze olsun sağlık sorunlarının daha düşük duruma getirileceğini aktardı.

Bu deney yakın zaman içerisinde araştırma dergisinde yayınlanmıştır. Hava kirliliği ile ilgili olarak gerçekleştirilen daha önceki araştırmalarda bu sorunları ortaya çıkarmıştır. Son yapılan onlarca yıllık araştırma daha önce yapılan araştırmaları tekrardan doğruladı. Araştırma sonuçları üzerinde edilecek olan veriler üzerinde dünya genelinde her sene 7 milyon kadar kişi hava kirliliği nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu