Yaşam

ANTİOKSİDANLAR ÖNEMİ VE BULUNDUĞU YEŞİL BİTKİLER

ANTİOKSİDANLAR ÖNEMİ VE BULUNDUĞU YEŞİL BİTKİLER

       İnsan vücudunda bazı maddeler hücre yapısına zarar vererek sağlıklı gelişmesine engel olmaktadır. Çeşitli yararlı maddeler ise bu zararlı maddelerin insan vücuduna verdiği zararı azaltıp engellemeye çalışmaktadırlar. Doğal koruyucularımız olan bu yararlı maddelerin başında antioksidanlar gelmektedir. Antioksidasyonların vücudumuz için hayati önemleri vardır.

       Antioksidanlar zararlı maddelerin oksidasyonunu engelleyen koruyuculardır. Oksidasyon ise maddenin bünyesinde bulundurduğu elektron veya hidrojenlerin alınıp okside edici maddeye taşındığı kimyasal reaksiyonlardır. Oksidasyon reaksiyonu sonucu serbest radikaller oluşur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere yani vücuda zarar verip yaşlanma hızını arttırır. Hücre içinde oluşan bu reaksiyonlar da hücrenin deformasyonu ya da hücrenin ölümü ile sonlanır. Okside olan hücre mutasyon geçirerek başka bir forma dönüşür. Antioksidan moleküller serbest radikalleri ortadan kaldırarak oluşabilecek zincirleme reaksiyonları ve diğer oksidasyon reaksiyonları azaltır veya engellerler. Antioksidanların vücudumuza sağladığı yararlara değinecek olursak, yaşlanma etkilerinin azaltmasına neden olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser ve kalp rahatsızlıklarına engel olur. Bunlar başlıca yararlarıdır. Antioksidanları vücudumuz üretebildiği gibi dışarıdan da hazır alabiliriz. Antioksidan bakımından zengin gıdalara; su, domates, sarımsak, brokoli, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları, vb. gıdalar mevsiminde ve günlük tüketilmelidir.

     İnsan vücuduna yararlı olan antioksidan özellikli doğal koruyucularımızı takviye olarak dışarıdan yeterli miktarlarda alarak ve düzenli egzersiz yapmamız halinde sağlıklı bir vücudumuz ve uzun bir ömrümüz olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu