Teknoloji

Sony SmartEyeglass

Sony SmartEyeglass

Geleceğin teknolojisi olan giyilebilir teknoloji ürünleri gün geçtikçe artıyor. Bazı firmalar geçmiş yıllarda tanıttığı, geliştirici prototip ürünleri şu an, kullanıcıların istifadesine hazır bir ürün olarak piyasaya çıkarmaya başladı. Bazı firmalar ise gelecekteki ürünlerin prototiplerini şu an tanıtıyor. Giyilebilir teknoloji alanındaGoogle, Apple ve Samsung firmalarının ardından, bu yıl teknoloji fuarlara damgasını vuran firma Sony oldu. Sony firması da artık giyilebilir teknoloji alanında, çok büyük rakip olma yolunda ilerliyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri içinde en çok merak edilen ve kullanımı için sabırsızlıkla beklenen ürünlerin başında, akıllı gözlükler var. Bu beklenti Google’ın akıllı gözlüğünü satıştan çekmesi ile biraz hayal kırıklığına dönüşse de, Sonytekrardan kullanıcıların umutlarını yenilecek bir adım attı.

2015 CES fuarında, Sony SmartEyeglass adlı akıllı gözlüğünü tanıttı. Özellikleri bakımından Google Glass ile pek farkı yok. İletişim teknolojisi olarak, wifi, bluetooth ve yeni nesil iletişim teknolojisi NFC teknolojilerini kullanıyor.

Sony SmartEyeglass diğer özellikleri ise şöyle;

  • 0.23 inç OLED ekran
  • 640 x 440 çözünürlük
  • 8 bit ekran dokunmatik ekran
  • 400 mAh batarya ile 150 saat pil ömrü
  • 3 mp kamera
  • 77 gr ağırlık
  • hız ölçer, pusula, ivmeölçer, jiroskop gibi birçok farklı sensör
  • Cortex-A7 mimarisine sahip tek çekridekli bir işlemci

Sony SmartEyeglass 2016 yılının başlarında artık bu ürünü standart olarak satmaya başlayacak gibi görünüyor. Şu an için sadece geliştirici ürünü olarak satışta. Ayrıca ürün için bir de SDK yayınlandı. Böylece hem kullanıcı deneyimi geliştirilirken, bir yanda da üzerinde uygulama geliştirilme imkanı bulunuyor.

Sony SmartEyeglass sadece bazı ülkelerde satışta. Avrupa’da, 670 Euro olan cihaz Amerika’da 840 dolardan satışa sunuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu