Yaşam

Mutluluk Veren 5 Besin

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonu bazı besinlerde daha çok bulunur. Bu besinleri tüketmek bu nedenle de kişilerin mutlu olmasına yardımcı olur.

Mutluluk Veren Besinler

İnsanlara sağladığı serotonin hormonu sayesinde mutluluk veren 5 besin listesini sizler için oluşturduk. İnsanlar, mutlu olduğu zaman serotonin hormonu salgılar. Bu salgılanan hormon nedeni ile de insanlar daha mutlu olur. Uzmanlar serotonin hormonunun bazı besinlerde de olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu yiyecekleri tüketerek de kişilerin serotonin hormonu artar. Bu durum da insanların kendilerini mutlu hissetmelerine neden olur.

Muz

Meyvelerin en faydalıları arasında bilinen muzun, kişilerin mutluluğunu arttırma etkisi de bulunur. Bu sayede de gün içerisinde bir adet muz yemek günün daha mutlu bir şekilde geçmesine olanak sağlar. Muz ayrıca tansiyonu dengeleme etkisi nedeni ile insanlara önerilen bir meyvedir.

Çilek

Yüksek miktarda serotonin hormonu bulunan yiyecekler arasında çilek de bulunur. Çilek mutluluk veren besinler içerisinde lezzeti ile de insanların en sevdiği meyve olur. Ayrıca çilek antioksidan özelliğine sahiptir. Bu özellik nedeni ile de kişilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Düzenli olarak çilek tüketmek kişilerin C vitamini ihtiyacını da karşılama noktasında oldukça önemli bir işleve sahiptir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Regl döneminde yaşanılan tatlı krizlerinin en iyi giderilme yoludur. İçerisinde bulunan serotonin sayesinde de insanlardaki mutluluk hormonunun artmasını sağlar.

Yumurta

Protein deposu olan yumurtalar, aynı zamanda kişilerin serotonin seviyelerini arttırmayı da başarır. Doktor tavsiyesi ile her gün bir adet yumurta tüketmek gün içerisinde mutlu olmaya yardım eder.

Balık

Balık tüketmek her yaş grubundaki kişiler için son derece önemlidir. Düzenli balık tüketerek serotonin hormonu arttırma konusunda başarı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu