Yaşam

Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 8 Soru

Annelik heyecanını ilk kez tadacak olan pek çok bayan için bu zaman, tatlı bir telaşla beraber bazı soru işaretlerini de yanında getirmektedir. Beslenme planından doğum türüne ve yapılacak testlere kadar anne adaylarının en çok merak ettiği 8 soru yazımızda yer almaktadır.

Kilo Verme

Doğum sonrasında yaklaşık olarak 4-5 kg kendiliğinden verilmekte ve vücut 6 ay ile 1 yıl içerisinde eski durumuna dönmektedir. Emzirme döneminde sütün artması için bol sıvı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Alınması Gereken Vitaminler

Gebelik döneminde doktor kontrolünde folik asit alınmaktadır. Bu vitamin, hem bebeği bazı sakatlıklardan korumakta ve annede kan yapımında rol almaktadır.

İlaç Kullanımı

Tiroid, hipertansiyon ve romatizma gibi kronik hastalıkları bulunan bayanları sürekli kullanması gereken ilaçları ve gün içerisinde alınma zamanında doktorlarına danışması gerekir.

Bebek Hareketlerini Hissetme

İlk gebelikte genel olarak 18. haftadan sonra, ikinci gebelik zamanı ise 15-16. haftadan sonra bebek hareketleri hissedilmektedir. Annelerin yorgun olması, üzüntülü ortamlarda yer aması veya öğün atlamaları hareketleri zor algılamasına neden olabilir.

Egzersiz ve Spor

Gebelik zamanında ilk 3 aydan sonra düşme ya da çarpma riski bulunmayan yürüyüş, yüzme, hamilelik yogası ya da pilates gibi egzersizler yapılabilir.

Seyahat Etme Durumu

Normal zamanında giden, herhangi bir tıbbi sorunun yer almadığı durumlarda 34. haftaya kadar seyahatte sakınca bulunmamaktadır

Doğum Tercihi

Doğum, anne ve bebeğin özelliklerine göre değişmektedir. Bebeklerin duruş şekli, kilosu, gebelik haftası ve miyom sorunlarda doktor değerlendirme yaparak, anne adayını yönlendirmektedir.

İkinci Bebek Ne Zaman Yapılmalı?

İkinci bebek için uygun zaman değişim göstermesi ile beraber annenin eski kilosuna dönmesi ve vücuttaki vitamin açığının kapanması sonrasında uygundur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu