Sağlık

Okulda Yanlış Beslenme Dişlerin En Büyük Düşmanı!

Ağız ve diş sağlığı çocukların eğitim hayatını da etkilediğini anlatan uzmanlar özellikle okullardaki yanlış beslenme alışkanlıklarının ağız ve diş problemlerine neden olacağını söyledi.

Diş hastalıklarının zaman ilerledikçe çocuğun eğitim durumunu engelleyebilecek durumlara neden olduğunu vurgulayan uzmanlar, ebeveynlerin bu durumlara karşı neler yapması gerektiğini açıkladı.

Diş Fırçalama

Diş fırçalamada en önemli zamanlar sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri olarak yer almaktadır. Özellikle kahvaltıda tüketilecek olan şekerli gıdalar son derece yüksek oranda çürük oluşturma kapasitesine. Bu gıdaları tükettikten hemen sonra dişler mutlaka 2 dakika süre ile fırçalanması gerekmektedir.

Su Tüketimi

Bazı çocuklar genel olarak erken saatte okula gitme telaşı ve kahvaltı alışkanlığının bulunmaması nedeniyle sabah bir şey yemeden çıkmaktadır. Bu gibi konularda dahi dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Zira uyku sırasında dişler üzerinde birikmiş olan plağın temizlenmesi hem çürük oluşma riskini azaltmakta hem de ağız kokusunun önüne geçmektedir.

Öğlen yemeklerinden hemen sonra ise dişlerini fırçalayamayan pek çok çocuk bol su tüketmeleri, beyaz peynir gibi gıdalarla öğünü sonlandırmaları ya da sakız çiğnemeleri tavsiye edilmektedir.

Yanlış Beslenme

Yapılan araştırmalar okul kantinleri içerisinde en çok tost, cips ve gazlı içeceklerin tüketildiğini ortaya çıkarmıştır. Bu gıdalar obezite problemlerine neden olmakta ve diş sağlığını en çok tehdit eden ürünlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle okul kantinleri içerisinde pek çok ülkede olduğu gibi özellikle gazlı içeceklerin satışının yasaklı hale gelmesi bazı yiyeceklerini satışının sınırlandırılması gibi tedbirler alınması gerekmektedir.

Süt Kullanımı

Süt, çocukların büyüme dönemlerinde önemli bir besin maddesi olarak yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, gereğinden fazla içilmiş olan sütün zararlarının olduğunu ortaya koydu. Sütün gece yatmadan önce tüketilmesi durumunda dişlerin fırçalanması gerekir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu