Ekonomi

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Bankalar Kredi Vermiyor Mu?

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Bankalar Kredi Vermiyor Mu? sorusu son zamanlarda sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kısa çalışma ödeneği alanlar için merak edilen sorulardan birisi de kısa çalışma ödeneği alanlar için kredi verilip verilmediği sorusudur. Son zamanlarda da tartışma konusu olan bu soru için merak edilenleri ele aldık.

Kısa çalışma ödeneği kısa çalışma sigortalının çalışmadığı gün ya da saat ücreti baz alınarak İşsizlik Sigortası Fonundan çalışana bizzat ödenecek ücrettir. Çalışılmayan süre içinde yapılacak ödeme tutarı kadar çalışanın prime esas kazancın %60’ı oranında hesaplanır burada ödeme bizzat çalışan adına PTT şubelerinde her ayın 5’inde yapılmaktadır. Sigortalının çalıştığı sürenin ücreti, işveren tarafından hesaplanır.

Kısa çalışma ödeneği nasıl alınır?

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için öncelikle işveren İŞKUR’a başvuru yapmalıdır. Burada çalışanlarının haftada kaç saat çalışacaklarını beyan eder. Haftalık çalışma süresi 45 saattir bu nedenle başvuru yapmadan önce bu kriteri ele almalıdır. Örneğin işveren faaliyetlerini 1/3’e indirmek isterse de başvuru tablosunda her bir çalışan için aynı zamanda “çalışılmayacak” sütununa 30 saat, “normal çalışma” sütununa ise 15 saat girmesi gerekir. Ödeme çalışanın kendisine yapılacağı için işverenin işçi listelerini güncelledikten sonra İBAN sütununa da paranın yatırılacağı IBAN’ı eklemesi gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği başvuru formu ve adımları

Kısa çalışma ödeneği başvurusu için 2 evrak doldurulmalıdır(Kısa Çalışma Talep Formu, Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi), işveren tarafından doldurulduktan sonra kaşe ve yetkililer tarafından imzalanır burada işverenin e-posta adresinden ilgili İŞKUR Müdürlüğüne de e-posta ile başvurulmaktadır. E-Posta ile aynı zamanda “gerekçeli beyan”, “yönetim kurulu kararı” da eklenmelidir.

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlara Bankalar Tarafından Kredi Verilmiyor İddiası

Kısa çalışma ödeneği alanlara bankalar tarafından kredi verilmediği söylenmektedir. Öncelikle belirtmeliyiz ki bazı bankalar da bu durum söz konusudur. Fakat tüm bankalar da böyle bir durum söz konusu değildir. BDK ya göre müşteri eşit bir şekilde ele alınmalıdır. Özellikle kamu bankalarında böyle bir durum olmaz. Bu nedenle bankalar tarafından sunulan kısa çalışma ödeneği alanlara verilen kredi bütün bankaların gittiği düzenlemeye göre verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu