Yaşam

Evrensel Dil :  İngilizce

Evrensel Dil :  İngilizce

İnsanlığın ilk varlığından beri ana iletişim aracı olan dil günümüzde globalleşen dünyada da milletler ve ırklar arasında ana köprü olmaya devam ediyor. Birbirinden farklı yüzlerce millet yüzlerce dil varken elbette ırklar arası anlaşmalar için ortak ve tek bir dil olması gerekiyor. Bu da dünyayı yöneten ve devletler arasında en büyük güce sahip olan dilin evrenselleşmesi ile sağlanıyor. Günümüzde İngiltere ve Amerika’nın başı çektiği hem öğrenme hem konuşma anlamında en rahat dil olan İngilizce milletler arası anlaşmalarda ve mesajlaşmalarda ortak evrensel dil olarak kabul görüyor. Dünyada İspanyolcanın ardından en çok konuşulan dil olma özelliğini elinde bulunduran İngilizce güç dengeleri değişse de ortak dil olarak kalacak gibi görünüyor.

Evrensel dil olmasının yanında çoğu iş altyapısında kullanılan ortak dil olması mutlaka öğrenilmesi gerektiğini gösteriyor. Yabancı dilin her şey olduğu bir döneme doğru gidilen ülkemizde dil kursları sürekli sayılarını ve kalitelerini artırmaya devam ediyor. İngilizce öğrenim veren üniversitelerde doğrudan verilse de üniversite mezunu olmayan ve iş arayanların böyle kurslardan mutlaka bir dil sertifikası alması gerekiyor. CV ye eklenen bu minik ayrıntı büyük işlerin kapılarını kolayca aralayabiliyor. İngilizce dünyada saygı kazanmak ve anlaşabilmek için mutlaka öğrenilmesi gerekilen ana dillerden biri. İşlere göre değişen dil sayısı kişileri etkileyebiliyor. Ekonomi, askeri vb. alanlarda sürekli değişen dengeler dillerin ağırlığını ve önemini değiştiriyor.

Aynı dilin farklı bölgelerde konuşulurken kazandığı telaffuz farkları için bile özel kurslar açılır hale geldi. Önemli bir işi kapmak için istenilen dilin sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Söylenen dili sadece bilmeniz de yetmiyor mutlaka akıcı bir şekilde konuşmanız ve anlamanız aranan en önemli etken. Önemli ve büyük üniversitelerin zaten size verdiği bu sertifika kurstan kursa farkta gösteriyor. Tarih boyunca en önemli iletişim aracı olan dil hepte böyle kalmaya devam edecek. Bu yüzden sahip olunabildiği kadar dile sahip olmak hem iş dünyasından hem de sosyal hayatta en büyük yardımcınız olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu