Yaşam

Bebek Eşyaları Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Eşyaları Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Bebekler bağışıklık açısından oldukça narinlerdir. Bu sebepten kullandıkları bebek eşyalarından bulundukları ortama kadar her şeyin son derece temiz olması gerekir.

Bebek Eşyaları Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? Bebek eşyalarının temizliği çocuğun sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere göre oldukça az gelişmiştir ve herhangi bir mikrop kapma olayı ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden bebeğin temas edebileceği her noktanın titizlikle temizlenmesi gerekmektedir. Sizler için bebek eşyaları nasıl temizlenmeli sorusunun cevabını derledik.

Bebek Eşyaları Nasıl Temizlenmeli?

Bebeklerin büyüdüğü ortamın son derece temiz olması gerektiğinden bebek eşyalarının titizce temizlenmesi gerekmektedir. Sizler için bebeğin en çok temas ettiği noktaların nasıl temizlenmesi gerektiğini listeledik.

Emzik ve Biberon Temizliği

Emzik ve biberon üzerinde bakteriler ve mikroplar kolaylıkla çoğalabilmektedir. Bu yüzden biberon ve emzik temizliğinde kaynatma yöntemine başvurulmaktadır. Biberonu veya emziği 10 dakika boyunca kaynattıktan sonra organik temizlik ürünleri kullanılarak temizlenmeli ve ardından bir 10 dakika daha kaynatılmalıdır. Ardından durulanarak temizlenmelidir. Bu işlem günlük olarak yapılmalıdır.

Mama Kabı Temizliği

Bebeğinizin mikrop kapmaması adına mama kaplarının temizliği büyük önem taşımakta. Sonuçta bebeğinizin direkt olarak yemek yediği kabın mikroplu olması adeta hastalıklara davet çıkaracaktır. Mama kaplarını temizlemekte kullanılan özel fırçalar bulunmakta. Bu fırçalar yardımıyla kaplar temizlenmeli ve eğer deterjan kullanılacaksa bunun doğal olması gerekmektedir.

Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

Bebekler yedikleri şeyleri üzerlerine döker, özellikle yürümeyi öğrenene kadar sürekli yerlerde durduğundan giysiler pislenir. Kısacası bebek giysileri çok sık kirlenmektedir. Bu yüzden sık sık bebeğin kıyafetlerini değiştirmenizde fayda var. Çamaşırları yıkarken ise makineye atmadan önce ılık suda doğal deterjanlarla birlikte bir süre bekletilmeli ve ardından makineye atılmalıdır. Böylece kirler daha kolay çıkmaktadır. Ayrıca yüksek sıcaklıkta yıkamanızda da fayda var.

Oda Temizliği

Bir diğer çok önemli nokta ise bebek odası temizliğidir. Bebek en çok vaktini burada geçirmekte, burada uyumaktadır. Bu yüzden titiz davranılmalıdır. Oda sık sık havalandırılmalı ve özellikle odanın zemini detaylı bir şekilde temizlenmelidir.

Siz de bebek eşyalarını nasıl temizlemek gerekir merak ediyorsanız yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu