Güzellik

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Doğal bakım yağları kadınların cilt bakımlarında tercih ettiği ürünlerin başında gelir. Bizde bunlardan biri olan kayısı çekirdeği yağının cilde faydalarını yazımızda ele alalım.

Kayısı çekirdeği yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Lezzetli ve yararlı meyvelerden biri olan kayısının çekirdeği de kendisi kadar faydalıdır. Kadınların cilt bakımlarında doğal bakım yağlarını tercih etmeleri kayısı çekirdeği yağına olan talebi artırdı. O zaman bizde yazımızda kayısı çekirdeği yağının cilde faydalarını yazımızda ele alalım.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı çekirdeği yağı son zamanlarda kozmetik sektöründe tercih edilen ürünlerden biridir. İçeriğinde yer alan A ve E vitaminleri cilt sağlığı kadar saç ve kirpik bakımında da kullanılmasını sağlar. Bunun yanı sıra dışarıdan alınması gereken omega 6 ve omega 9 değerlerini bünyesinde barındırır. O zaman kayısı çekirdeği yağının cilde faydalarını sıralayalım.

  • Yoğun nemlendirme sağlayarak kuru ciltleri canlandırır.
  • Göz altında bulunan şişlik, morluk ve halkaları hafifletir.
  • Hassas ciltlerin bakımında yumuşatıcı etki yapar.
  • Cilt tonunu eşitler ve cilde parlaklık verir.
  • Akne lekelerini ve oluşumunu engeller.
  • Cilde elastikiyet verir.
  • Cildin ince kırışıklıklarını, çizgilerini ve lekelerini hafifletir.
  • Mantar, egzama, deri iltihabı, sedef, uçuk, selülit ve yaraların iyileşmesine katkı sağlar.
  • Hamilelik döneminde meme ucu çatlağını önlemek için günlük olarak kullanılabilir.

Kayısı çekirdeği yağı zengin içeriğiyle pek çok alanda geniş bir kullanım sağlar. O zaman kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır? bahsedelim.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kayısı çekirdeği yağı birçok yönden faydalı olmakla birlikte kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle yüz bölgesinde bu yağı direk uygulamak cildin tıkanmasına neden olabilir. Bu yüzden seyreltilerek kullanılması daha faydalı olacaktır.

Kayısı çekirdeği yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesinde ve parlak kazandırılmasında oldukça tercih edilir. Fakat bu konuda ölçülü olmak gerekir. Çünkü sürekli kullanımında yüzde tüylenme gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra kayısı yağının içerisinde bulunan az miktar siyanür fazla kullanımlarda zehirlenmelere kadar giden sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden kayısı çekirdeği yağı kullananların dikkatli olmaları gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu