Sağlık

Spermi Olmayan Erkeğe Baba Olma Umudu

Baba olmak isteyen ancak sperm sahibi olamayan erkek için bilim adamları yeni yöntemler geliştirerek sorunu çözmeye çalışır.

Erkeklerin Kısırlık Sorunu

Kök hücre yöntemi ile spermi olmayan erkeğe baba olma umudu doğuyor. Uzun zamandır erkeklerin en büyük sorunlardan olan sperm sahibi olamama sorunu artık tarihe karışıyor. Erkeklerin baba olmasına engel olan sperm sahibi olmama nedeni ile pek çok kişi babalık duygusunu tadamıyor. Bu durumun önlenmesinde de bilim insanları var gücü ile çalışır.

Erkeklerin kısırlık tedavisinde de son olarak kök hücre konusunda büyük adımlar atılmaya başlandı. Buna göre de erkeklerin spermleri kök hücre tedavisi sayesinde yeniden canlandırılır. Bu yöntem ile pek çok erkek baba olma umuduna yeniden kavuşur.

Spermin Tekrar Üretilmesi Sağlandı

Bilim insanlarının bir süredir yaptığı yoğun çalışmalar sonunda işe yarar bir sonuç ortaya çıkardı. Buna göre bilim insanları sperm detoksu sayesinde az da olsa spermler içerisinden en kaliteli olanları tercih edebiliyor. Spermin üretilmesi ve içlerinden en sağlıklısının seçilmesi ile de erkeklerin babalık şansı artırılır.

Sperm Kalitesinin Düşmesinin Nedenleri

Uzmanlar dünya üzerindeki erkeklerdeki kısırlık sorununun gün geçtikçe arttığından bahseder. Buna göre pek çok erkek sağlıksız beslenme, stres ya da diğer sebepler nedeni ile spermlerini kaybetmeye başlar. Bu da kısırlık sorununu ortaya çıkarır.

Erkeklerdeki spermlerin azalmasında ileri yaş oldukça önemlidir. Pek çok erkek evlenme ve baba olma yaşını uzatır. Bu da zaman içerisinde erkeklerin spermlerini kaybetmelerine neden olur. Ayrıca erkek sperminin kaybedilme sebepleri arasında alkol ve sigara da yer alır. Zararlı maddelerin kullanımına bağlı olarak hem erkeklerin sperm kalitesi azalır. Hem de spermleri kaybolur. Bu durum da babalık için ciddi engel oluşturur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu