Hamilelik

Bebek Emzirirken Sık Yapılan 9 Hata

Bebeğine kavuşan anne adayları için bebek emzirme oldukça önemlidir. Ancak bazı anneler yaptıkları hatalar ile bu süreci daha zor hale getirir.

Hemen Kilo Vermeye Çalışmayan

Annelerin bebek emzirirken sık yapılan 9 hata içerisinde ilk sırada hızlıca kilo vermek istemesi gelir. Pek çok anne adayı hamilelik döneminde aldığı kilolardan rahatsızlık duyar. Bunun sonucu olarak da doğumdan hemen sonra hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışır. Ancak bu etapta annenin sağlıklı beslenmesine devam ederek süt miktarını arttırması önerilir.

Bebeği Sık Emzirmeyin

Her bebeğin emzirme süresi birbirinden farklıdır. Uzmanların önerdiği 3 saat ara ile emzirmek ortalama bir süredir. Siz kendi bebeğinize göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz.

Bebeğe Su İçirmeyin

İlk altı ay bebeklerin anne sütünden başka bir şey tüketmesi istenilen bir durum değildir. Su bile ilk altı ay verilmemelidir.

Ağır Hareketlerden Kaçının

Anne adaylarının doğumdan sonra hemen ağır egzersizlere yönelmesi istenmez. Ağır egzersizler nedeni ile süt oranını azaltabilirsiniz.

Bebeğinize Hemen Mama Vermeyin

Anneler kimi zaman sütüm yetmiyor diyerek bebeğine mama verir. Bebek emzirme hataları içerisinde mama tüketimi de ilk sırada yer alır.

Bebeğe Vitamin Vermeyin

Anne sütü kullandığı dönem boyunca bebeğin ekstra bir vitamine ihtiyacı yoktur. Bu nedenle de bebeğinize vitamin takviyesi yapmaktan kaçının.

Emzirmek Kilo Aldırmaz

Anne adaylarının yaptığı hatalardan biri de kilo alırım diye bebeğini emzirmemesidir. Aslında bebeği emzirmek annenin zayıflamasına da yardım eder.

Parfüm Kullanmayın

Anne adayının vücut kokusunu değiştirecek ürünler kullanması emzirme sürecini aksatan bir durumdur. Bebek bu durumda memeyi reddedebilir.

Acı Çektiğiniz İçin Emzirmeyi Bırakmayın

Bebeğin memeyi tutuşundaki yanlışlıklar annenin canının yanmasına neden olabilir. Bebeği doğru emzirme yöntemi ile acıdan kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu