Güzellik

Saçı Sıkı Toplamak Dökülmeye Sebep Olur Mu?

Saçı Sıkı Toplamak Dökülmeye Sebep Olur Mu? Aslında saç tokasının sıkılmasından kaynaklanan baskı nedeniyle saçlarınız sadece dipten değil, uçlarından da zarar görecektir. Ayrıca saçların sıkı toplanmasından kaynaklanan tek sorun saç dökülmesi değildir.

Saçı Sıkı Toplamak Dökülmeye Sebep Olur Mu? Saçların sürekli dökülmesi saç köklerinin güneşin sağladığı doğal D vitaminini yeterince alamamasına neden olabilir. Ayrıca topuzların sık sık sıkılması, saç derisinde nefes darlığı ve saç köklerinin zayıflaması gibi sorunlara, hatta gerilim ve baş ağrısına neden olabilir.

Hastalar saç dökülmesinden şikâyet edip uzmana gittiklerinde ilk olarak saçlarının ne zaman ve nasıl döküldüğü sorulur. Ona göre de tedavi süreci başlamış olur. D ile B12 vitamini eksikliği, biotin eksikliği, demir eksikliği, tiroid hastalığı ve hormonal bozuklukları kontrol edin. Zayıf saç toplama nedeniyle saçın kenarlarında incelme görülebilir. Hatta bazen burada saçların uzamasından dolayı şiddetli kellik gözlemlenebilir.

Saçı Sıkı Toplamak Zararlı Mıdır?

Kadınlarda saç kırılması, seyrelme veya saç dökülmesi olarak yanlış anlaşılabilir. Saç kırıklarının nedenleri saç düzleştiriciler, saç kremleri, sık saç boyama ve kalıcı saç kurutma makineleri olarak bilinmektedir. Ayrıca saçı çok sıkı bağlamak, örgü yaparak ve arkadan gererek bağlamak da saç köklerine kalıcı zarar vererek saç dökülmesine neden olabilir.

Bu tip saçlara baskı uygulayan saç modellerinden kaçınmak gerekir. Saçları toplayarak gece uyumak saç derisinin ihtiyacı olan havayı almasını engeller ve zamanla saç köklerinin zayıflamasına neden olur.

Saçları En Çok Ne Yıpratır?

Saç boyalarından, beyaz sabunlardan hepsi bir arada şampuan ve saç kremlerine kadar birçok kimyasal sadece saçınıza değil saç derinize ve yeni saçınıza da zarar verebilir. Mümkün olduğunca doğal boyalar ve temizleyiciler kullanmak saçın yıpranmasını azaltabilir. Saçınızı sıcak suyla yıkamak saç derinize zarar verir. Aşınmış saç derisi ile yağlanma ve kepek oluşumu başlar. Bu nedenle saçlarınızı soğuk suya yakın ılık suyla yıkamak saç derisinin yenilenmesinde önemli rol oynar.

Saçları belirli bir süre kesmek, saçların eski haline gelmesinde oldukça etkilidir. Aylarca, hatta yıllarca kesilmeyen saçlar yok edilemediği için saç uçlarından saç derisine kadar uzayabilir ve kendini yenileyemediğinden dolayı bir süre sonra yanıp kopabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu