Moda

Moda Dünyasındaki İlginç Bilgiler Nelerdir?

Moda Dünyasındaki İlginç Bilgiler Nelerdir? Moda akan bir nehir gibi sürekli kendini yenilemekte ve değişim göstermektedir. Bu değişim bazen sadece bir günü alırken bazen de yılları da alabilmektedir.

Moda Dünyasındaki İlginç Bilgiler Nelerdir? Bugün moda olan bir eşya, yarın göze çok demode veya absürt görünebilmektedir. Moda dünyası içerisinde bazı ilginçlikleri de barındırmaktadır. O ilginçliklerden bazıları şunlardır:

Moda Dünyasındaki İlginç Bilgiler

– Orta Çağ Avrupa’sında yeşil renk doğayı ve dirilişi temsil ettiği için hamileler tarafından oldukça sık tercih edilen bir renk haline gelmiştir.

– Moda dünyasını içinde barındıran tekstil alanında büyük öneme sahip ilk iğneler 30 bin yıl kadar önce hayvan kemiklerinden elde edilmiştir.

– İnsanların giyiminde büyü öneme sahip ayakkabılar ilk olarak sandalet formunda M.Ö. 7 bin yılında üretilmiştir.

– Kot pantolonun ana vatanı Amerika, ilk pantolon cebinin tasarlandığı yerdir. Ayrıca ilk cepler kovboyların saatlerini taşıyabilmeleri amacıyla tasarlanmıştır.

– Günümüzde kadın erkek herkes tarafından kıyafette önemli parçalardan biri olan gömlekler, 19. yüzyıla kadar erkeklerin iç çamaşırı olarak bilinmekteydi.

Pijamaların ortaya çıktığı tarih 16. yüzyıla dayanmaktadır. Bu tarihten önce herkes çıplak yatmaktaydı.

– Kıyafetlere marka sembolü olan ilk logo tasarımı Lacoste markası tarafından timsah figürü olarak kullanılmıştır.

– Modanın kalbi Amerika aynı zamanda ilk resmi moda haftasının da düzenlendiği yerdir

– Moda dünyasında her renge ayrı bir anlam ve değer yüklenmektedir. Hatta Bizans ve Roma İmparatorluğu’nda mor renk, hem zor elde edildiği hem de yüksek bir asaleti simgelediği için bu renkten yapılan pelerinler, sadece imparatorlar ve hakimler tarafından giyilebilmiştir.

– Dünya moda tasarımcıları içinde bir ikon olan ve Coco markasının sahibi olan kişi Coco Chanel’in tuhaf bilinen kişilik özellikleri de moda dünyasında ilginç görülen bir yöndür. Coco Chanel’in yaşlandığı zaman genç kız gibi giyinmeye çalıştığı, hatta kaldığı oteldeki genç erkekleri ayartmaya çalıştığı moda dünyasında çok konuşulan konular arasında yer almaktadır.

– Son dönemde müdahale edilmemiş gür ve kalın kaşlar moda olmuştur. Halbuki Rönesans döneminde insanlar kaşlarını tıraş ediyorlardı. Hatta bunun en güzel örneklerinden birisi Mona Lisa tablosunda görülmektedir.

– 15. yüzyılda hamilelik modası olduğu için bebek beklemeyen genç kadınlar kıyafetlerinin altına küçük yastıklar yerleştirerek hamile görüntüsü yaratmaya çalışırlardı.

– Günümüzde gayet normal ve sıradan olan kısa saçlar, eskiden sadece sadakatsiz eşlerin bir nişanıydı.

– Kadınların mücevhere olan düşkünlüğü herkes tarafından bilinmektedir. Halbuki ilk mücevherler sosyal statülerini gidermek amacıyla erkekler tarafından takılmaya başlanmıştır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu