Diyet

Volümetrik Diyet Nedir, Kilo Vermeye Etkileri Nelerdir?

Volümetrik Diyet Nedir, Kilo Vermeye Etkileri Nelerdir? Volümetrik diyet, düşük kalorili, yüksek lifli gıdalara odaklanan bir kilo verme programıdır. Her öğünde düşük kalorili meyve ve sebze yemenin yanı sıra egzersizi günde 30 dakikaya çıkarmanızı önerir.

Volümetrik Diyet Nedir, Kilo Vermeye Etkileri Nelerdir? Volümetrik Planda yapılandırılmış 12 haftalık bir program da mevcuttur. Volümetrik diyet programı yıllardır var, ancak son zamanlarda yeni araştırmalarla yeni bir popülerlik kazandı. Hacimsel diyet, düşük kalorili, yüksek su içerikli ve yüksek lifli gıdalarla zengin bir menü sunar

Volümetrik diyet kısaca açıklamak gerekirse; daha fazla meyve ve sebze yiyerek kilo vermenin basit bir yoludur. Bu sağlıklı gıda maddelerinin daha fazla alınması, özellikle diyabet veya böbrek hastalığı gibi sağlık sorunları olan birçok insan için faydalıdır.

Volümetrik Diyet Faydaları ve İçeriği

Volümetrik diyet, vitamin, mineral ve lif açısından zengindir üstelik düşük kalorilidir. Bu diyeti uygulayanlar, aç kalmadan programı bitirebilirler. Volümetrik diyet, kilo vermek için bir çözüm olabilir. Penn State Üniversitesi’nde beslenme araştırmacısı Barbara Rolls tarafından geliştirilen Volümetrik diyeti her öğünde çeşitli yüksek hacimli, düşük kalorili yiyecekler yemeyi öneriyor. Bu yiyecekler besin açısından zengindir ve porsiyon başına az kalori içerir. Ek olarak, genellikle çok az şeker, doymuş yağ veya sodyum içerirler veya hiç içermezler.

Volümetrik diyeti ayrıca salata ve et suyu bazlı çorbalar gibi daha düşük kalorili yiyecekler içermektedir. Yiyecekleri, dört kategoriye ayırır. Kategori 1’de gıdalar düşük kalorili ve az yağlı iken, kategori 2’de tam tahıllar, yağsız proteinler ve az yağlı süt ürünlerinden oluşur. Kategori 3’te kepek ekmek ve düşük kalorili etler bulunur. Volümetrik diyet, egzersizi de öneriyor ve ortalama günde yarım saat kesintisiz sporu içerir. Volümetrik diyeti tüm diğer diyetler gibi; kalori alıp verme dengesi ile oynar. Ne kadar az kalori alırsanız o kadar iyi kilo verirsiniz. Hacimce kaba olan ama kalori değeri olmayan yiyecekleri önerir. Volümetrik diyeti uygulayan birçok insan, başarılı şekilde kilo vermeyi başardı. Ancak 12 hafta boyunca kesintisiz olarak uygulanmalı. Yiyebilecekleriniz; enerjisi düşük çeşitli tam tahıl besinler ve sebzelerdir. Yani kalori değeri düşük besinlere odaklanmanız gerekiyor. Bütün diyetlerde olduğu gibi Volümetrik diyeti uygulayan kişilerin de doktor onayı alması öneriliyor.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu