Yaşam

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Nelerdir? Vücut temizliği sağlık açısından oldukça önemlidir. Bizde yazımızda kulak çubuğu kullanmanın zararları nelerdir bunları ele alalım.

Kulak çubuğu kullanmanın zararları nelerdir? Sorusu birçok insanın sorduğu sorulardan biridir. Duyma fonksiyonu açısından kulak sağlığına dikkat etmek gerekir. Kulak temizleme çubuğu bu konuda en çok tercih edilenlerden olsa da bazı sakıncaları vardır. Bizde yazımızda kulak çubuğu kullanımı zararlı mı, kulak çubuğu yerine ne kullanılır sorularını ele alacağız.

Kulak Çubuğu Zararlı mıdır?

Kulak çubukları duş sonrası kulak temizliğinde oldukça sık kullanılsa da oldukça zararlıdır. Özellikle kulak içi kanallarını derinlemesine temizleme işlemi kulağın yapısına zarar verir. Kulak çubukları ilk üretildikleri zaman bebekler için tasarlanmışken zamanla sadece yetişkinlerin kullanımı amacıyla kullanıma sunulmuştur. Kulak çöpleri iç kulak açısından oldukça zararlıdır. Kulağın yapısı kendisi için faydalı bir sıvı salgılar. Birçoğumuz bu sıvının olmaması gerektiğine hükmederek bilinçsizce kulak çöpleri ile temizlemeye çalışırız. Kulak çöpleri bu sıvı yapının kulak zarına yapışarak duyma problemleri yaşanmasına neden olur. Bunun yanında mantar, enfeksiyon gibi durumlar gerçekleşebilir. Birikmiş kulak kirleri su ile temas ederse kulakta işitme problemleri, uğuldama ve çınlama gibi şikayetler görülür. Bu yüzden böyle durumlarda kulak çöpü ile kulağı karıştırmak yerine kulak burun boğaz bölümüne giderek bu sorunu çözmek gerekir. Hava ile çekme, tutucu ve çekici aletlerle kulak kirinin temizlenmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yoğun kulak kirinin olduğu durumlarda damlalarla bu kirler yumuşatılarak temizlenmesi kolaylaşabilir.

Kulağın iç kanallarına yabancı cisimleri sokmamak gerekir. Bu durum kulak zarının patlamasına, zedelenmesine ve işitme problemlerine neden olur.

Kulak Çubuğu Yerine Ne Kullanılır

Kulak çubukları kulak sağlığı açısından zararlıyken kulak çubuğu yerine ne kullanılır sorusu akıllara gelir. Kulak çubuğu kullanmak zorunlu olmayıp duş sonrası kulak kurulanıp temiz bir havlu ile silinmelidir. Ayrıca havuz, deniz kullanımları sonrasında kulakların kuru kalmasına dikkat edilmelidir. Zira buralarda enfeksiyon ve mantar olma riski oldukça yüksektir. Bilinçsizce damla kullanımları kulağın iç yapısına zarar verir. Kulak temizliğinde mümkünse kulak çöpü hiçbir durumda kullanılmamalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu