Eğitim & Kurs

Çocuğunuzun Üstün Zekalı Olduğunu Gösteren 9 İşaret

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu gösteren 9 işaret ile anında bunu ortaya çıkarabilirsiniz. İşte bununla ilgili tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu gösteren 9 işaret arasında güçlü konsantrasyona sahip olması yer alır. Eğer 2 yaşından sonra çocuğuz güçlü bir konsantrasyona sahipse bu durumda ileri bir zekaya da sahip demektir.

1-) Aşırı Dikkat

Aşırı dikkat gösteren çocuklar için de durum aynıdır. Aşırı dikkatli olan çocuklar gelişmiş bir zekaya sahiptir.

2-) Hızlı Öğrenme

Hızlı öğrenme yetisine sahip olan çocuklar akranlarına göre her zaman bir adım daha ilerde olur. Kısa sürede bilgiyi belleğine kaydedebilir.

3-) Seslere Karşı Duyarlılık

Seslere karşı çok küçük yaşta duyarlılık gösteren bir çocuk zekası da oldukça gelişmiştir. Üstün zekalı çocuk için bu özellikte ön plana çıkar.

4-) Güçlü Bir Hafıza

Güçlü bir hafıza ile çocuk gördüğü her şeyi belliğine kaydeder. Bu yolla ilerde anında tekrar hatırlar. Çok önemsiz olan şeyleri bile bu yolla hatırlar.

5-) Aşırı Merak Duygusu

Her şeye karşı aşırı merak duygusu besleyen çocuklar için öğrenmede sıkıntı yaşanmaz. Çocuk her şeyi merak ettiği için onun üstüne gidip anında öğrenir. Bu da çocuğun başarısını tetikler.

6-) Sık Sık Soru Sormak

Bir çocuk sık sık soru soruyorsa eğer bu da onun üstün zekalı olduğunu ortaya koyar. Çocuğun üstün zekalı olduğuna dair 10 işaret arasında özellikle soru sormak yer alır.

7-) Erken Yaşta Gelişmiş Kelime Haznesi

Bir çocuğun daha küçük yaşta kelime hazinesi gelişmiş ise bu durum o çocuğun üstün zekalı olduğunu ortaya koyar. Yaşıtlarına oranla daha fazla kelime grubunu bilirler. Harfleri daha yakından tanıyıp bu yolla okumayı da çözerler.

😎 Sürekli Enerjik ve Hareketli Olmak

Sürekli enerjik olan ve gün boyu çok yorulmayan çocuklar da üstün zekalıdırlar. Bu çocuklar çok sık oyun oynamak ister. Durağan bir yapıları yoktur. Her zaman meraklı ve eğlenmeye yatkın bir yapıları vardır.

9-) Arkadaşlarını Yönetebilme

Arkadaşlarını yönetebilen bir çocuk lider bir konuma geçer. Bu da o çocuğun üstün zekalı olduğuna dair kanıtları güçlendirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu