Güzellik

Kekik Yağının Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Kekik Yağının Mucizevi Faydaları Nelerdir? Kekik esansiyel yağı çok sayıda günlük uygulama için uygundur. Doğal, organik ve vegan bir üründür. Bundan dolayı cilt bakımında sıklıkla kullanılır.

Kekik Yağının Mucizevi Faydaları Nelerdir? Kekik yağının cilde saymakla bitmeyen faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından da bir çok mucizevi faydası olan kekik yağı hakkında merak edilenleri yazımızda ele aldık.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Kekik esansiyel yağı zihin, vücut ve cilt üzerinde çeşitli uygulamalar için kullanılır. Ayrıca, sağlığı doğal ve organik bir şekilde teşvik etmek için inanılmaz özelliklere sahiptir. Kekik esansiyel yağı, iltihaplanma üzerinde iyileştirici güçlerle solunum yollarına etki eder, balgam çıkarmayı kolaylaştırır ve farenjit ve larenjit semptomlarını iyileştirir. Tendinit, artrit, rinit ve romatizma gibi iltihapların tedavisinde de etkilidir.

Ayrıca b-kolit, renal kolik gibi bakteriyel enfeksiyonlar, cinsel organlardaki enfeksiyonlar, üretra, bağırsaklar ve mantar gibi bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede de destekleyici olarak kullanılabilir. Doğal bir fibroid tedavisi olarak çalışan vücuttaki progesteron seviyelerini arttırır. Gazı ve bağırsak gazını giderir, koliği giderir ve sindirimi kolaylaştırır. Mide bulantısı ve kusma dürtüsü ile savaşır.

Kekik yağının cilde faydaları oldukça fazladır. Özellikle sivilce ve akne sorunu olanlar için uygun bir seçimdir. Bakterilerle etkili bir şekilde savaşmasını bilen bu özel yağ, cildin pürüzsüz görünmesine olanak tanır. Fakat cilde direkt olarak uygulanması önerilmez. Birkaç farklı yağ ile beraber karıştırılıp kullanılması tavsiye edilir.

Kekik Yağının Diğer Faydaları

Solunum sistemi, sinirler, kaslar, bağırsak ve diğer organların kramp, atak, kasılma, öksürük, epilepsi ve bu durumlarda kas ağrılarına neden olan spazmlarıyla mücadelede mükemmel bir müttefik olan kekik esansiyel yağı rahatlama ve esenlik getirecektir.

Kekik yağı ayrıca vücutta bulunan toksinleri yok ederek vücutta biriken sıvıların tutulmasını azaltır. Ayrıca aşırı yağ, kilo ve ölçümleri ortadan kaldırır, trigliseritleri dengeler, LDL kolesterol seviyelerini düşürür ve HDL’de bir artışa yardımcı olur. Bu eylem, kan dolaşımında önemli bir gelişmeyi teşvik eder ve hatta uyku kalitesinde bir kazanımı temsil eder.

Kekik yağının cilde faydaları olduğu kadar saç için de yararları var. Kekik yağı, saç sisteminin homeostazını teşvik ederek dermal papilla uyarıcısı olarak kullanılır. Foliküllerin oksijenlenmesini iyileştirir, sağlıklı saç büyümesini uyarır ve aşırı saç dökülmesini azaltır. Kekik esansiyel yağı asla cilde temiz olarak uygulanmamalıdır. Taşıyıcı bitkisel yağ ile kullanın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu