Sağlık

Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor

Kalp krizi pek çok neden ile oluşabilen ve oldukça tehlikeli olan bir rahatsızlıktır. Kalp krizine neden olan etmenleri azaltarak kalp krizi riskini azaltabilirsiniz. Kalp krizinin riskini arttıran nedenler arasında yapılan son araştırmalara göre kan grubu da etkili. Kan grubunuza göre kalp krizi riskiniz hakkında bilgi sahibi olabilir ve buna göre diğer kalp krizi etmenlerini hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Kan Grubu İle Kalp Krizi Arasındaki İlişki

Natıonal Health Servise’in yaptığı araştırmaya göre kan grubu ile kalp krizi arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada pek çok denek kullanışmış ve yaş, beslenme tarzı, genetik yatkınlık gibi diğer etmenler açısından da inceleme yapılarak araştırma sonuçları belirlenmiştir. Bu araştırmaya göre kan grubu AB olanlar en fazla kalp krizi riski taşırken; kan grubu 0 olan kişiler en az kalp krizi riski taşıyor.

Kan Gruplarının Rakamsal Olarak Kalp Krizi Riski

Kan gruplarının rakamsal olarak kalp krizi riski şu şekildedir:

  • AB kan grubuna sahip olan kişilerin kalp krizine yakalanma riski kan grubu 0 olanlara göre %23 oranında daha fazla
  • B grubu kan grubuna sahip olanların kalp krizine yakalanma riski ise 0 kan grubuna göre %11 oranında daha fazla
  • A kan grubuna sahip olan kişilerin kalp krizi riski, 0 kan grubuna sahip olanlara göre %5 oranında daha fazla

Kan Grubunuza Göre Kalp Krizi Riskiniz Yüksekse Ne Yapmalısınız?

Kan grubunuza göre kalp krizi geçirme ihtimalinizin daha fazla olduğunu öğrendiyseniz; kan grubunuzu değiştirmeyeceğinize göre daha farklı şekillerde kalp krizi geçirme ihtimalinizi azaltmalısınız. Bunun için daha sağlıklı beslenmeli, düzenli kontrollere gitmeli ve düzenli spor yapmalısınız. Böylece kalp krizi ihtimali azaltarak kalp krizi geçirmenin önüne geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu