Sağlık

Çocuklarda İlaç Kullanımı

Günümüzde alerjik hastalıklar giderek artış göstermektedir. Özellikle çocuklarda başta ilaçlar olmak üzere pek çok şeye alerji görülebilmektedir. Sürekli büyümekte olan çocuklar bu durumdan etkilenebilir. Bu yüzden teşhis ve tedavi şarttır.

Çocuklara Verilen İlaçlara Dikkat

Çocuklara ilaç verilirken onların çocuk olduğu ve bünyelerinin hassaslığı mutlaka düşünülmelidir. Özellikle bir ilaçla ilk defa tanışan vücut, alerjik reaksiyon gösterebilecektir. Bu yüzden yetişkin ilaçları ya da bitkisel karışımlar çocuklarda denenmemeli, mutlaka çocuk doktorunun yazdığı ilaçlar kullanılmalıdır. Özellikle bitkisel olarak satılan ilaçların içindeki karışımlar bilinemeyebilir ve oluşan alerjik reaksiyonun sebebinin anlaşılması zorlaşabilir.

Bağışıklık Güçlendirici İlaçlar

Çocuklar sürekli büyümeye devam ettikleri için onlara verilen ilaçlar göz, kemik, akciğer gibi daha pek çok dokuyu etkileyebilir. Çocukların bağışıklık sistemi daha güçsüz olduğu için bazen bağışıklık güçlendirici ilaçlar önerilebilir. Bu durumda ise uzun vadede çocuk sağlığını etkileyen risk faktörleri devam eder. Bu tür ilaçlar tercih edilecekse mutlaka başarısı bilimsel olarak kanıtlanmış olanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde çocuğun beslenme alışkanlığı gibi faktörlerle bağışıklık güçlendirilmelidir.

İlaçla Bastırmayın, Kökenine İnin

Aileler çocukları hasta olduğunda hemen onları ilaçla tedavi etmek yerine, hastalığın neden kaynaklandığını bulmalıdır. Bu konuda en iyi yöntem ise gözlemdir. Mesela anne çocuğunun neyden üşüttüğünü fark edecek, hangi besinden dolayı alerji olduğunu anlayabilecektir. Bu sayede çocuklarda teşhis kolaylıkla koyulacak ve tedavi de kolay olacaktır. Çocuklarda gereksiz ilaç kullanımı engellenmiş olacaktır.

Özellikle kreşe giden ya da okula başlayan çocuklarda sık sık enfeksiyonlar görülecektir. Bu durumda bağışıklık sistemi eksikliği aramak yanlış olabilir. Çünkü bu tür ortamlarda artan risk faktörleri sağlıklı bünyeleri de etkileyecektir. Bu yüzden çocuklarda ilaç kullanırken bir değil, bin kere düşünmek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu