Yaşam

İlk Uzay Ülkesi Asgardia

2016 yılında Rus iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından kurulan uzay ülkesi Asgardia ilk şehir toplantısını yapmak için hazırlanıyor.

7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan şehir toplantısı İstanbul’da düzenlenecek. İdari başkan yardımcısı Lena De Winne ve pazarlama direktörü Anna Gigg’in toplantıya katılarak D3 Türkçe Dil Bölgesi vatandaşlarının sorularının cevaplanacağı ve projelerinin dinleneceği toplantı dünya üzerindeki Asgardia vatandaşları tarafından da takip edilecek.

Asgardia Nasıl Bir Ülke?

2016 yılında kuruluşu gerçekleşen uzay ülkesi Asgardia’nın uydusu da 2017 yılında uzaya fırlatılmıştı. 2.8 kilogram ağırlığında olan bu uydu, Asgardia’nın ilk ve tek toprak parçası. Şu anda yörüngede aktif olarak çalışan bu uydu içerisinde bulunan bellekte Asgardia vatandaşlarının bilgileri bulunuyor. Ülkenin kurucusu ve şu andaki Asgardia resmi devlet başkanı olan Dr. Igor Ashurbeyli ilerleyen zamanlarda uzay istasyonu kurmak istediklerini açıklamıştı. Aynı zamanda Ay üzerinde uzay istasyonu kurmak ve Mars yüzeyine insan göndermek gibi planları da bulunan Ashurbeyli’nin bu hedefleri gerçekleştirebilmek için maddi kaynağa ihtiyacı var.

Asgardia Ülkesi Vatandaşları

Şu anda dünya üzerinde 272 bin Asgardia vatandaşı bulunuyor. 39 bin kişi ile en çok vatandaşı Türkiye’den olan bu ülkenin Amerika, Çin ve Hindistan gibi büyük ülkelerden de hatırı sayılır sayılarda vatandaşı bulunuyor.

Kurulduğu ilk günden bu yana dünya üzerinde toprak parçasının bulunmaması, yasal olmadığı gibi birçok tartışmaya konu olan ülkenin gelecekte çok daha yüksek yerlere geleceğini düşünen insanlar ilk kurulduğu günden itibaren vatandaşlık için başvurularını yaptılar. Şu an için sadece uzayda yörüngede salınan bir uydusu olan ülkenin ilerleyen zamanlarda hedeflerine ulaşacakları yönünde özellikle ülke vatandaşlarının inançları tam görünüyor. İlerleyen zamanlarda uzayda yaşamak çok da uzak hayaller olmayacağı için atılan bu tür adımların önemli olduğu otoriteler tarafından da dile getirilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu