Yaşam

HERKESLE AYNI ‘KONUŞMA’

herkesle aynı konuşuyoruz
herkesle aynı konuşuyoruz

‘Ağzı olan konuşuyor.’ Cümlesinin ifade ettiği gibi günümüzde konuşmaya bağlı sıkıntılar yaşanıyor. Çoğu insan ağzı olduğu için yani konuşmuş olmak için gerekli gereksiz, düşüncesi olsun olmasın konuşuyor. Konuşmaların ne olduğu önemli olmuyor ama kişilere açtığı yaralar bazen kapanacak kadar küçük yaralar olmuyor.

Hitabet konusunda yaşanan eksikliklerden dolayı iletişim sorunları çok fazla yaşanıyor. İletişim sorunlarının büyümesiyle aileler yıkılabiliyor, kalpler kırılabiliyor hatta can kayıpları yaşanabiliyor. Hitabet sadece topluluklara karşı güzel konuşmak değildir. Hitabet sanatı, karşıdaki kişinin bütün özellikleri dikkate alınarak etkili ve doğru konuşma sanatıdır. Bu özellikleriyle düşünüldüğünde kişilerin hitabet sanatında yaptıkları en bariz hata ‘Herkesle Aynı ‘Konuşma’’ oluyor.

Herkesle aynı konuşmak, eşimizle, çocuğumuzla, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla kısacası iletişim kurduğumuz herkesle aynı tekdüzelikte konuşmak anlamına geliyor. İletişim problemi yaşayan insanların çoğu kişiler arasındaki yaş, düşünce, yakınlık derecesi gibi farklılıkları düşünmeden konuşuyor. Herkesle aynı frekanstan konuşmak bize normal gibi gelse de karşımızdaki kişiler bunun farkına vararak bizleri dinlemiyor ya da anlaşılmadığını düşünerek üzülüyor.

Herkesle aynı konuşmayı ortadan kaldırmanın yolu ise kişiden kişiye, konudan konuya, yere ve zamana göre kendimize şekil vermekten geçiyor. Kişilerin arasındaki konuşma tekdüzeliğini kaldırmanın yollarından birisi de karşımızdaki kişilere gerektiği gibi davranıp, konumlarına göre değer verme düşüncesiyle oluyor. Anne-kız diyaloglarını örnek verecek olursak, bir annenin kızıyla arkadaş gibi konuşması ve kızına onun annesi olduğu hissini vermemesi, ileride annenin de arkadaş gibi değerlendirilip dikkate alınmamasına yol açıyor. Çocuğumuzla yaptığımız konuşmalar daha kapsayıcı iken bu konuşmayı eşimizle yapmamız üslubumuzdaki sorunlardan dolayı sorun çıkmasına neden oluyor. Eşimizle olan konuşmamızın kapsayıcı olmasından çok paylaşımcı olması gerekiyor.

Hayatta edineceğimiz başarılar büyük oranda bizim iletişimimizle şekillenir. Hitabet sanatında yapacağımız hatalar ve herkesle aynı konuşmamız başarılarımızı düşüreceği gibi bizleri de büyük bir girdabın içine bırakır. İletişimde başarılı olmak için herkesle aynı konuşma.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu