Yaşam

Güneş Gözlüğüne Dikkat

Sahte güneş gözlüklerinin göz üzerinde ciddi zararlar verdiğini açıklayan pek çok gözün güneşten korunması konusunda kaliteli güneş gözlüğü kullanılmasını açıkladı.

Yaz dönemlerinin yaklaşması ile beraber güneş gözlüğü kullanımı da artmıştır. Günümüzde daha çok ucuz olduğu için bilinçsiz olarak satın alınan sahte güneş gözlükleri, göz sağlığı konusunda sıkıntıları ortaya çıkarmaktadır.

Sahte Gözlüklere Dikkat

Bu tür ürünlerin göze ciddi zararlar verdiğini ifade eden uzmanlar baş ağrısı gibi rahatsızlıkları da insanlar üzerinde tetikleyeceğini açıkladı. Bununla beraber uzmanlar sahte güneş gözlüklerinin gözün görme durumlarına da zarar verdiğini açıklamıştır. Sahte güneş gözlüklerinin tamamı, ultraviyole ışınlarını tam olarak süzmeden yansıtmaktadır. Normal durumlarda sağlıklı olan, yüzde yüz olarak ultraviyolenin süzülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni göz üzerinde yer alan hücrelere en çok zarar veren unsurlardan bir tanesi de ultraviyole ışını olarak yer almaktadır. Fakat sahte güneş gözlükleri bunu tam olarak filtre edememektedir.

Gözlük Seçimi

Gözün güneşten korunması adına son derece kaliteli güneş gözlüğü kullanımının şart olarak yer aldığını belirten uzmanlar daha çok gözlük camının göz yapısı üzerinde tam koruma sağlayabilmesi için üst taraftan, yan ve karşıdan yansıyacak olan ışınlardan tamamıyla koruyabilecek şekilde dizayn edilmesini söyledi. Sezgin tam olarak oturmayacak olan gözlüklerin yan bölümlerinden zararlı güneş ışınlarını sızdıracağını ifade etti. Kısacası kalitesiz olarak üretilecek olan cam, ultraviyole ışınları engellemesinden dolayı gözün tam odak noktası üzerinde daha fazla zararlı ışın girmesine sebep olabilecektir. Bu durumda göz üzerinde kalıcı hasarlar ortaya çıkarabilir. Bu durumda hiç gözlük takmamak daha iyi olabilir. Özellikle numaralı gözlük kullanan kişiler, güneş gözlüğü almadan önce ilk olarak mutlaka göz hekimlerine danışmaları gerekir. Gözlük seçiminde mutlaka dikkat etmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu