Yaşam

Göğüs Bedenine Göre Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır?

Göğüs Bedenine Göre Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır? Göğüs bedenine göre sütyen seçimi oldukça önemlidir. Çünkü birçok kadın yanlış beden seçimi nedeniyle problem yaşamaktadır.

 Göğüs bedenine göre sütyen seçimi son derece önemlidir. Çünkü hala birçok kadın doğru bedenini bilmeden sütyen almaktadır. Ülkemizde cup algısının çok yanlış anlaşılması nedeniyle birçok sorun yaşanmaktadır. Özellikle büyük göğüslere sahip olan kadınlar için önemli olan sütyen bedenlerinin yanlış seçilmesi durumunda birçok problemin de gündeme gelmesi söz konusu oluyor. Örneğin iyi bir şekilde sarılmayan göğüsler nedeniyle kadınlar sırt ve bel ağrılarını daha yoğun yaşayabiliyor.

Sütyen Bedeni Nasıl Öğrenilir?

Genelde doğru sütyen bedeni tercih edildiğinde ilk akla gelen göğüslerin doğru bir şekilde korunduğu ve göründüğü olmaktadır. Bunu hesaplamak için göğüsün tam alt kısmından ölçüm yapılarak öncelikle beden belirlenir. Göğüs ucundan ölçüm yapılarak da cup belirlenir. Yani 75 C denildiğinde C olan kısım göğüs ucunun ölçülmesi, 75 olan kısım da memenin alt kısmındaki bedenin ölçüsü olmaktadır.

Doğru Sütyen Nasıl Seçilir?

Doğru sütyen seçimi için göğüs tipinizi de bilmeniz gerekmektedir. Sarkık, ayrık, asimetrik, çan ya da  yuvarlak göğüsler için ihtiyaç duyulan sütyen çeşitleri de farklıdır. Bu yüzden doğru bir ürün seçmek istediğinizde göğüs yapınızı bilmeniz gerekecektir.

  • Yuvarlak ve bitişik göğüsler için sütyen seçimi toparlayıcı modeller olmalıdır. Spor sütyenler de bu kişilerin tercih edeceği modeller arasındadır
  • Ayrık göğüsler için kalın kenarlı destekli sütyenler tercih etmelisiniz. Genelde tişört sütyenleri olarak bilinen bu sütyenler daha iyi bir seçim olabilir.
  • Üçgen göğüslüler daha küçük göğüslere sahip olduğundan sırtı çapraz olan sütyen modellerinin tercih edilmesi uygun bir seçim olabilir.
  • Yayvan ve sarkık göğüsler için de balet tarzında sarkmayı önleyecek modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çapraz bağlar daha dik bir görünüm oluşmasına yardımcı olacaktır.
  • Çan tipindeki göğüslere sahip olanların ise bralet modellerini tercih etmesi uygun olacaktır. Kavrayıcı sütyenler de bu kişilerin tercih edeceği sütyen modelleri arasında olabilir.

Bunlarla birlikte kıyafete göre sütyen seçimi de önem kazanır. Dekolte ya da hamilelik gibi dönemlerde sütyen seçimi yapılması gerektiğinde farklı modellerin tercih edilmesi önem kazanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu