Moda

Ev Modası Hakkında Merak Edilen Detaylar!

Ev Modası Hakkında Merak Edilen Detaylar! Moda insanlık tarihinden beridir ihtiyaçlardan doğan sürekli değişim hareketidir. Bir toplumun yapısı modanın anahtarı olmaktadır.

Ev Modası Hakkında Merak Edilen Detaylar! Genel anlamıyla moda değişkenlik gösterdiği için belirli bir zamana yayılmaktadır. Bir bakmışsınız bugün moda olan şey yarın olmayabilir. Ev modası insanların ekonomik durumuna göre belirleyici rol olurken, her zaman değiştirilemeyecek şeyler doğru tercih edilmelidir. Geçmişten günümüze kadar ev ihtiyaçları değişkenlik göstermektedir.

Ev Modası Hakkında Merak Edilenler

Geçmiş tarihlerde evler daha sade düzenlenirken günümüzde ekonomik durumların iyi gitmesiyle daha gösterişli ev hayatları oluşmaktadır. Türk kültüründe ev dekorasyonuna oldukça kıymet verilmektedir. Oturma odası ve özellikle misafir odası anlayışı gösterişli yaşama zemin hazırlamaktadır. Yeni evlenen çiftlerin ev modasında özellikle tercih ettikleri nubuk kumaşlı koltuk takımları, tay tüyü salon takımları ve bu yılın moda renkleri pastel tonlar kabul görmektedir.

Ev mobilyası ekonomik ve sağlam olması amacıyla ahşabın kalitesi her zaman önemli olmaktadır. Yatak odası dolapları, vestiyer, mutfak dolabı, karyola ve sandalyeler genellikle MDF malzemeden olmasına özen gösterilmektedir. Bir evin eşyaları orada oturan insanların ruh halini ve yaşam tarzını hayata bakış açısını göstermektedir. Evde kendini tarzını yansıtmak isteyen insanlar hiç mimarlardan Yardım alarak modern ev dekorasyonu oluşturabilmektedir. Modern evlerde renkler genellikle sade, çizgiler keskin ve basit, mobilyalar metal, cam ve çelik içeren malzemeler olmaktadır.

Bir evin gelinliği olarak kabul edilen perdeler ev modasında en önemli şeylerden biridir çünkü eşyaların birbirleri ile uyum halinde olması gerekmektedir. Modern evlerde perdeler desensiz kendinden hareketli çizgileri ile göz yormayan sade renklerden oluşmaktadır. Bir evin mimarisi o evi ve ülkeyi göstermektedir. Geleneksel toplumlarda ev modası o ülkenin kültürünü yansıtmaktadır. Örneğin Japonya’nın minka, Güney Kore’nin hanok, Türkiye’nin Safranbolu evleri o ülkenin birer parçası haline gelmektedir. Evlerin mimarileri bölgenin iklim koşuluna göre ve fiziki şartlarına uyum göstermesi gerekmektedir. Örneğin ormanlık alanlarda ahşap evler inşa edilirken, yazın sıcak olan bölgelerde toprak evler tercih edilmektedir. Denize yakın bölgelerde ise mutfaklar genellikle dışarıda olurken, evlerin çatısı dam halinde olmaktadır. Mutfak eşyalarında ki nesneler oldukça sadedir, keten perdeler mavi ahşap mobilyalar o bölgeyi yansıtmaktadır. Coğrafi bakımdan evlerin modası o bölgeye hitap ettiği için eşyalar da değişkenlik göstermektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu