Diyet

Verdiğiniz Kiloları Hızla Geri Aldıran Diyetler

Verdiğiniz Kiloları Hızla Geri Aldıran Diyetler Hangileridir? Verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olan diyetler, sağlık için zararlı olan diyet listeleri günümüzde sosyal medya olmak üzere pek çok mecrada merakla takip edilmektedir.

Verdiğiniz Kiloları Hızla Geri Aldıran Diyetler Hangileridir? Tek tip, yüksek kalori kısıtlaması içeren, sınırlayıcı diyetlerin vücut gelişiminizi olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. İstediğiniz kiloyu verseniz bile bu kiloları çok kısa sürede geri almanıza neden olur. Vücudunuzu yıpratarak yaşlanmayı hızlandıran, diyet verme sürecinizi olumsuz yönde etkileyen diyetlerden bazıları şunlardır:

Tek Besin Diyetleri

Tek besin diyetleri tek besin grubunun veya besinin tüketilmesidir. Diğer besinleri yasaklayıp enerji alımını azalttığı için kısa sürede kilo kaybı sağlasa da uzun vadede çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Sınırlayıcı diyetlerle kilo vermenin sonucunda yaşanan sorunların en başında verilen kiloların kısa sürede geri alınması gelir. Çoğunlukla verilen kilodan çok daha fazlası geri alınır.

Yüksek Protein Düşük Karbonhidrat İçeren Diyetler

Yüksek protein düşük karbonhidrat içeren diyetler tokluk sürecini uzattığı için kısa sürede zayıflamanızı sağlar. Fakat uzun vadede yüksek proteinli beslenmek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu diyet tipinde özellikle karbonhidratın türüne daha çok dikkat etmelisiniz.

Şok Diyetler

Düşük kalorili diyetler sınıfına giren şok diyetler aç kalarak zayıflamayı temel alır. Günde 800 kalorinin altında enerji içeren diyetle beslenerek merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal sistemde pek çok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olan diyetler çeşitli sağlık sorununa neden olabilir. Saç, cildin soğuk havaya karşı dayanıksız hale gelmesiyle saç dökülmesi, cilt problemleri, uzun vadede kardiyak aritmilere bağlı ölümler ortaya çıkabilir. Popüler şekilde tercih edilen bu diyetin temelinde de yüksek kalori kısıtlaması vardır. Vücut düşük kalorili beslenmeye adapte olmaya çalışırken bir taraftan bazal metabolizma hızında hızlı bir düşüş meydana gelebilir. Günlük besleme düzeninde ne yediğiniz kadar yediğiniz besinleri keyif alarak tüketmeniz oldukça önem taşır. Diyetin birey için başarılı olması için herkes için aynı etkiyi göstermesi gerekmez. Her besin içinde farklılık besin öğeleri kişi üzerinde farklı etkilere neden olabilir. Sağlıklı bir beden için diyette çeşitlilik oldukça önemlidir. Diyetin kişisel olduğu unutulmamalı hekiminizin önerdiği diyet programlarını tercih etmelisiniz. Gerekli kan, şeker testlerini yaptırdıktan sonra vücut yağ indeksi oranına göre sizin için özel olarak planlanan verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olan diyetler, liste ve programlarını tercih edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu