Anne-Çocuk

Emzik Kullanmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Emzik Kullanmanın Artıları ve Eksileri nelerdir? Emzik kullanımı bebeğin gelişimi açısından birden fazla önem taşımaktadır. Fakat her şeyde olduğu gibi bir bebek uzun bir süre emzik kullanırsa bir süre sonra ona zarar verecektir.

Emzik Kullanmanın Artıları ve Eksileri nelerdir? Emzirilen bebekler için bilindiği üzere emzik kullanımı oldukça tartışmalıdır. Özellikle her çocuğun kendine özgü ihtiyaçları bulunmaktadır. Bazı bebeklerde için emme içgüdüsü normal bir şekilde seyrederken bazı bebeklerde de yoğun bir emme içgüdüsü bulunabilir.

Bazı bebeklerde emme içgüdüsü çokça geliştiği için bu doğrultuda da aşırı aktif istekleri için emziğin kullanımından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bebek emzikler de yeni doğan bebekler, uykulu bebekler için çok etkili bir araçtır. Çocuğunuzun bu süreçte emmeyi sevip sevmediğini göz önünde bulundurarak emzik ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Emzik Kullanımının Artıları

Emzik kullanmanın önemi emme ihtiyacını karşılamasının yanı sıra aşağıdakiler açısından da önemlidir.

  • Özelikle emzikler, bir bebeğin reflü veya kolik ile yatışmasına neden olmaktadır.
  • Emzik kullanan yeni doğmuş bebekler hastane de kaldıkları süre boyunca daha hızlı kilo alarak hastaneyi daha erken terk edebilme durumu gözlemlenmiştir.
  • Emzik kullanımı aynı zamanda stresli veya ağrılı durumlarda bebeğiniz için daha rahatlatıcı olabilmektedir.
  • Emzikler aynı zamanda bebekli uçak seyahatlerinde de faydalı olmaktadır. Emzik emme orta kulaktaki basıncı azaltacağı için bebekler uçak kalkış sesini duymayacaktır.

Emzik Kullanımının Eksileri

Emzik kullanmanın eksi yönleri de aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle bebeğinizin emziği erken tanıması nedeniyle emzirme kabiliyeti de zarar görmektedir. Bu durum da tıkanmış süt kanalları gibi çeşitli meme sorunlarına neden olabilmektedir.
  • Sürekli kullandığı süreç boyunca bebek memenizi emmeyeceği için süt üretimi de bir süre durur. Bunun sebebi bebek sizi ne kadar çok emerse süt gelişiminiz o kadar çok olur eğer emmezse süt gelişiminiz duracağı için sütünüz azalır.
  • Emzik kullanımı aynı zamanda bebeğin erkenden sütten kesilmesine neden olabilmektedir.
  • Emzik kullanan yeni doğmuş bebekler daha çok emzik ağızlarından düştüğünde ağlamaya eğilimli olmaktadır bu nedenle fazladan emzik vermek onun sürekli ağlamasına sebep olacaktır.
  • Bebekler sürekli emziksiz olamazlar sürekli emziğe bağlı olduklarından emzik ağızlarından düştüğü zaman ağlamaya daha çok meyillidirler..
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu