Sağlık

Unutkanlıkla Baş Etmenin 10 Altın Kuralı 

Unutkanlıkla Baş Etmenin 10 Altın Kuralı! Unutkanlık genç, yaşlı demeden son zamanlarda her yaş grubunda görülen sorunlar arasındadır. Peki unutkanlıkla nasıl başa çıkılır?

 Unutkanlıkla baş etmek bazen zor olabiliyor. Her yaştan insanda görülen bu durum bazen basit bir yorgunluk bazen de ciddi sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabiliyor. İşte unutkanlıkla baş etmenin 10 altın kuralı!

1-Bulmaca Çözün

Unutkanlıkla baş etmenin eğlenceli yollarından biri de bulmacalardır. Bulmaca çözerek hem zihinsel egzersizler yapabilirsiniz hem de unutkanlıkla baş edebilirsiniz. Oldukça önemli olan bulmacaların farklı çeşitleri zihninizi harekete geçirecektir.

2-Kitap Okuyun

Kitap okumak da kelime haznesinin gelişmesi açısından oldukça yararlı bir etkinliktir. Yeni bilgiler edinmek zihin çalışmasını sağlar. Bu şekilde zihinsel olarak egzersizler yaparak beynin çalışmasını hızlandırabilirsiniz.

3-Yabancı Dil Öğrenin

Haftada 2-3 saatinizi yeni bir dil öğrenme ayırmanız unutkanlıkla baş etmenin yolları arasındadır. Bu yüzden online bile olsa yeni bir dil öğrenmenin faydalarını öğrenebilirsiniz. Son derece faydalı olan bu süreç her yaştan insana birçok şey katacaktır.

4-Sebebini Bulun

Unutkanlığın sebebini bulun. Kansızlık, yetersiz beslenme ve benzer durumlar unutkanlığa neden olabilir. Bu yüzden sağlıkla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde tedaviyle unutkanlıktan kurtulmanız mümkün olabilir.

5-Hafıza Oyunları Oynayın

Yapboz gibi hafıza güçlendirici oyunlar oynayarak haftada en az 5 gün zihinsel egzersiz yapabilirsiniz. Önceden öğrenilen bilgilerin tazelenmesini de sağlayabilirsiniz.

6-Sigaradan Uzak Durun

Sigara sağlığı ciddi ölçüde tehdit eder. Genel sağlığı olduğu gibi hafızayı da olumsuz etkileyen sigara kullanımı, beyne yeterince oksijen gitmesini önler.

7-Düzenli Uyuyun

Uykusuzluk da unutkanlığa neden olabilir. Bu durumda sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanız, günde en az 8 saat uyuyabilmeniz oldukça önemlidir. Aynı saatlerde yatıp kalkmak zihninizi olumlu etkileyecektir.

8-Rafine Karbonhidrat Almayın

Kan şekeri seviyesinin artmasına neden olan atıştırmalıklardan uzak durabilirsiniz. Kek, kurabiye, beyaz ekmek ve pirinç tüketimini azaltmak oldukça önemlidir.

9-İdeal Kilonuzu Koruyun

İdeal kilonuzu korumak istediğinizde insülin direnci de dengeli olur. Bu şekilde beyninizdeki hafızayla ilişkili genlerin de doğru bir aralıkta bulunması sağlanır.

10-D Vitamini Alın

Yetersiz D vitamini de unutkanlığa yol açan durumlar arasındadır. Güneşten alacağınız bu vitamini takviye olarak da alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu