Yaşam

Çocukların Sorularına Nasıl Cevap Verilmelidir?

3 – 5 yaş arasında çocukların soru sorma özelliği başlar. Çünkü çocukların dünya karşısındaki bilgileri oldukça sınırlıdır. John Locke’ a göre insan boş bir levhadır. Çocuk dünyaya geldiğinde bilgisizdir. Zaman içerisinde yaşayarak bu bilgisini arttırır. Bu nedenle de tecrübelerinde sorduğu sorular oldukça önemlidir.

Çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Bu geniş hayal dünyaları sordukları sorularda da ortaya çıkar. Aileler de kimi zaman bu sorulara cevap vermede zorlanır. Ancak çocukların sorularına sabır içerisinde cevap vermek oldukça önemlidir.

Çocukların Sorularına Nasıl Cevap VerilmelidirÇocukların Anlayabileceği Cevaplar Verin

Çocukların sorduğu her soruya cevap vermek oldukça önemlidir. Ancak cevap verirken çocukların anlayabileceği dili kullanmak gereklidir. Çocuklar hayal dünyalarını yansıtan soruları sorar. Kimi zaman bu sorular ailelere saçma gelebilir. Ancak bunu kesinlikle çocuğa yansıtmamak gerekir. Çocukların anlayabileceği cevaplar vermek onların sorgulamacı kişilik kazanmasına yardımcı olur.

Soru soran çocuklar kimi zaman aynı soruyu defalarca ailelerine yöneltir. Bu durum da aileleri rahatsız edebilir. Çocuğa kızarak bir daha sormamasını istemek oldukça yanlış bir tutumdur. Her durumda çocuğun sorularına aynı sakinlik içerisinde cevap vermek gerekir. Ayrıca çocuğun aynı soruyu defalarca sormasının nedeni; verdiğiniz cevabı anlayamaması olabilir. Çocuğun anlayabileceği şekilde ona cevap vererek; aynı soruyu tekrar size yöneltmesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Çocukların Sorgulamasına İzin Verin

Soru soran çocuğa cevap verdikten sonra, onu düşünmeye iten başka sorular yöneltebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun sorgulama ve araştırma özelliğin oluşmasını sağlarsınız. Çocukken soru sorma özelliği desteklenen bireyler, ileriki yaşlarında da olaylara farklı bakış açıları ile bakabilen bir hal alır. Hayal gücü geniş çocuklar oluşturmak için öncelikle onların bize soru sormasına izin vermek gerekir. Böylece ileride de hayata geniş çerçeveden bakan kişiler oluşur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu