Anne-Çocuk

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi! İştahsız çocukların anneleri genellikle hep aynı şeylerden şikayetçi olur. İştahsız diye doktora getirilen çocuklarda, yemek yemiyor, lokmayı ağzında tutuyor, günlerce yemek vermesem yemez diye şikayetler oluyor. Bu çocukların hem bireysel olarak hem de aileleriyle birlikte değerlendirilmesi ve ona göre bir çözüm yolu aranması gerekmektedir.

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi! Yemek ilişkisindeki bu bozukluklar çocuğun bazı duygularının gelişmesini de engeller. Aç, tok olup olmadığını yediği yemekten hoşlanıp hoşlanmadığını, ne kadar yemek istediği gibi duygularının da gelişmesi bozulur. Bunlarla ilgili de başta obezite olmak üzere birçok sorun ortaya çıkar.

Çocukların İştah Problemleri Nasıl Çözülür

Çocukların iştah sorununu çözmek için birinci yol çocuğunuzun sağlıklı olduğunu kabul etmektir. Sağlıklı çocuğun sağlıklı yeme dürtüleri olacağını bilerek karnı aç olduğunda yemek yiyeceğini bilirsiniz. Onun da sizin gibi bazı yemeklerden hoşlanıp bazı yemeklerden hoşlanmayacağını anlarsınız. Her şey onun da bir doyma ve bir isteme arzusu olabileceğini kabullenmekle başlar. Daha sonra da yemek yemenin ciddi bir şey olduğunu bunun için oyunlar olmaması gerektiğini kabullenmek gerek. Yemek masada oturarak hep birlikte yenilir dolayısıyla da çocuğa sunacağınız miktar çocuğun yiyebilme kapasitesinin üstünde olmamalıdır. Daha fazla ona vermek yerine az miktarda koyup daha sonra çocuğun isteğine göre koymak daha uygun bir yöntemdir.

Beslenme Konusunda Çocuk – Anne İlişkisi

  • Annenin aşırı titiz kontrolcü olması,
  • Bebekliğinden itibaren kendi yeme sorunlarının olması
  • Evlilikte bazı problemleri olması,
  • Çevreden iyi anneliğin bebeğin beslenmesi ile değerlendirilmesi gibi nedenler annelerle çocuklar arasındaki yemek yeme ilişkisinin temel sebeplerindendir.

Doğru besleme için neler yapabiliriz diyebilirsiniz. Öncelikle bebek, çocuk acıktığı zaman yemek yedirilmelidir. İkincisi yemek yemenin ciddi bir olay olduğunu karın doyurmak için olduğunu unutmamalıyız. Televizyon açmak, oyun oynamak, ilgiyi dağıtacak gürültülü şeyler yapmaktan kaçınılmalıdır. Üçüncüsü ve herkes gibi çocukların da bebeklerin de karınlarının doyabileceğini ve kendi kapasiteleri kadar yiyebileceğini, annelerin seçtikleri miktarı bitirmek ve onları tamamlamak zorunda olmadıklarını akıldan çıkartmamak gerekir.

Bir başka şey bebeklerin besinlere dokunmalarını, besinle barışmalarını, ellemelerini sağlamak gerekir. En kısa zamanda onların eline kaşık çatal vererek kendi yemeklerini kendilerinin yemesini sağlamak, becerilerini geliştirmeleri için olanak sağlamak gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu