Anne-Çocuk

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Ağız ve diş sağlığının önemini hepimiz iyi biliriz. Gerek görünüm, gerekse işlevsellik bakımından dişlerimiz oldukça önemlidir. Özellikle anne ve babalar çocuğunuzu diş fırçalamaya alıştırın, çünkü diş fırçalama ve bunu devam ettirme alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılıyor.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır? Bu alışkanlığı sevmeleri ve devam ettirmeleri için teşvik etmeye çalışın. Anne ve babalar, bunu yaparken siz de elinize bir fırça alarak çocuklarınıza diş fırçalamak konusunda örnek olabilirsiniz. Böylece bu alışkanlığı sevmelerine ve kolayca devam ettirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Dişleri düzenli fırçalamanın diş sağlığı üzerinde büyük önemi vardır. Her gün tükettiğimiz yiyecek ve içecekler dişlerimize etki eder ve aralarında kalıntılar bırakır. Düzenli fırçalama ile bu kalıntılardan dişlerimizi kurtarır ve böylece dişlerin arasında bir çürük oluşmasının önüne geçmiş oluruz. Özellikle çay ve kahve gibi içeceklerin diş beyazlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu tür içeceklerin tüketiminden sonra hemen dişlerimizi fırçalamak diş beyazlığı için önemlidir.

Çocuklarda Diş Fırçalamanın Önemi

Çocukluk dönemi, gelişimin en önemli zamanlarından biridir. Bu nedenle çocukların diş sağlığı da erken yaşlarda gözetilmeye başlanmalıdır. Dişleri çıkan çocuklara en erken 2,5-3 yaşlarında diş fırçalama alışkanlığı kazandırılabilir. Henüz tükürme becerisi gelişmemiş bebeklerin eline, macun kullanmadan bir fırça verilerek, diş fırçasına alışmaları sağlanabilir. Daha ileri dönemlerde çocuk tükürmeyi öğrendiği zaman, çocuklar için üretilen diş macunları kullanılarak dişlerini nasıl fırçalaması gerektiği anne ve baba tarafından uygulamalı olarak gösterilmelidir.

Diş aralarında yiyecek kalıntıları biriktiğinde bu kalıntılar geceleri bakteri üretebilirler. Bu nedenle çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırırken yatmadan önce dişleri fırçalamanın gerekli ve önemli olduğu anlatılmalıdır. Günde iki kez dişlerini fırçalaması gerektiğini ve bunun yeterli olacağını söylemelisiniz. Çocuklar anne baba ile birlikte yapılan aktiviteleri çok fazla severler. Onlara bu işi sevdirmek için anne, baba ve çocuk olarak ailecek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Aynı zamanda çocukla karşılıklı olarak birbirinizin dişleriniz fırçalayabilirsiniz. Ya da aile bireylerinden gün sonunda dişlerini fırçalayanları  banyoda not alabilirsiniz. Bu eğlenceli aktiviteler çocukların daha kolay öğrenmelerine ve bu alışkanlığı oturtmalarına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu