Güzellik

Cilt Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar Nelerdir?

Cilt Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar Nelerdir? Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak, her kadının kendini iyi hissetmesini sağlar. Ancak yapılan bazı hatalar cildin ışıltısını kaybetmesine sebep olur.

Cilt Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar Nelerdir? Cilt bakımında yapılan bazı hatalar cildin sağlıklı ve ışıltısını kaybetmesine yol açmaktadır. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri sizler için ele aldık.

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

  • Cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanmak: Her cilt tipinin farklı ihtiyaçları vardır ve bu nedenle cilt tipine uygun ürünler kullanmak önemlidir. Örneğin, kuru cilt için yağlı bir krem kullanmak cildi daha da kurutacaktır.
  • Sık sık yüz yıkamak: Sık sık yüz yıkamak cildin doğal nem dengesini bozabilir ve ciltte kuruluk ve tahrişe neden olabilir. Günde iki kez yüz yıkamak yeterlidir.
  • Cilt temizleme jelleri ve deterjanlar kullanmak: Cilt temizleme jelleri ve deterjanlar cildin doğal nem dengesini bozabilir ve ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, cilt tipine uygun olarak seçilmiş yumuşak bir temizleyici kullanmak daha iyidir.
  • Güneş kremi kullanmamak: Güneş kremi, cildi UV ışınlarından koruyarak cilt kanserini önler ve cildin erken yaşlanmasını engeller. Güneş kremi her gün kullanılmalıdır.
  • Aşırı dozda kozmetik kullanmak: Aşırı dozda kozmetik kullanmak cildi zorlayabilir ve ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, cilt tipine uygun olarak seçilmiş az miktarda kozmetik kullanmak daha iyidir.

Aşırı Cilt Temizliği

Bir diğer cilt bakımı hatası da aşırı cilt temizliğidir. Cilt temizliği cilt tipine göre yapılması gerektiğinden, cilt kuru ve hassasken sefer sayısı azaltılmalıdır. Kuru cilde sahip kişiler için pH değeri düşük cilt temizleme kremleri tercih edilmelidir. Toplumda çok yaygın olan bir diğer cilt bakımı hatası da sivilceleri diş macunu ile tedavi etmektir. Çünkü diş macununu sivilce tedavisi olarak kullanmak cildi sivilcelerden korumaz aksine daha fazla cilt tahrişine neden olabilir. Bu nedenle sivilce tedavileri sadece dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Dermatologlar, tedavileri bireysel cilt tiplerine göre ayarlayabilir.

Gece Yatmadan Önce Yüzünüzü Yıkamayın

Yüzünüze gelebilecek en kötü şeylerden biri de gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamamaktır. Çünkü gün içerisinde kir, ter ve makyaj yüzünüzde birikir ve yatmadan önce yüzünüzü yıkamazsanız bu maddeler yüzünüzde siyah noktalara ve sivilcelere neden olur. Bu nedenle gece yatmadan önce yüzünüzü iyice yıkamanız çok önemlidir.

Boyun ve Göğüs Bölgesine Bakım Vermemek

Boyun ve göğüs bölgesi derisinin yüze göre daha hassas olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yüze krem sürerken ciltte tahrişe neden olmamak için dikkatli olunması önemlidir. Ayrıca daha sağlıklı bir görünüm için yaz aylarında güneş koruyucu losyonlar kullanarak boyun ve göğüs bölgesi cildini korumak gerekir.

Dudak Bakımını Unutmak

Cilt bakımında sık yapılan bir diğer hata da dudak bakımını unutmaktır. Çünkü ruj, dudak parlatıcısı gibi bazı kozmetik ürünler yatmadan önce çıkarılmadığı takdirde dudaklarınıza zarar verebilecek kimyasallar içermektedir. Bu nedenle geceleri dudaklarınızdaki makyajı temizlemek ve cilt tipinize uygun özel bir bakım ürünü ile dudak balsamı uygulamak gerekir.

Ellerinize ve Tırnaklarınıza Bakım Yapmamak

Sıklıkla kozmetik kullanan kadınların yaptığı bir diğer hata da ellerine ve tırnaklarına yeterince ilgi göstermemeleridir. Çünkü tırnaklar sadece cila ve makyaj araçlarını tutmak için değil; Oje sürmeseniz bile tırnaklar her zaman görünür durumda. Tırnaklar özellikle çabuk kurudukları kış aylarında bakım yapılmadığı takdirde lekelenmelere veya kırılmalara neden olabilir. Bu nedenle her gün elleri yıkadıktan sonra el kremi sürmek ve tırnakların nemlenmesini sağlamak gerekir.

Çok Fazla Makyaj Uygulamak

Birçok devlet tarafından suç olarak sınıflandırılan cinsel istismar, cildin parlaklığını ve güzelliğini de etkiler. Bu nedenle yüze çok fazla makyaj yapmamak doğal ve sağlıklı bir görünüme sahip olmak için önemlidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu