Dekorasyon

Mekanlarda Rustik Dekor Kullanım Önerileri!

Mekanlarda Rustik Dekor Kullanım Önerileri! Mekanlarda rustik tarz kullanımı giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. Bu nedenle dekorasyonda rustik tarz nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Rustik tarzın en büyük özelliği ilhamını doğadan almasıdır dolayısıyla da ahşap rustik dekorasyon stili için önemli bir malzemedir.

Mekanlarda Rustik Dekor Kullanım Önerileri! Ahşap kirişli tavanlar, duvarlarda ahşap dokunuşlar, mobilyalarda ahşabın zengin biçimde kullanılması ve kaplama malzemesi olarak deri rustik tarzın öne çıkan özellikleri arasındadır.

Dar mekanlarda rustik tarzın yoğun biçimde kullanılması mekanı boğabilir. Bu nedenle rustik mobilya ve dekorasyon malzemeleriyle, açık ve canlı renklerin ön plana çıktığı akımlar eklektik biçimde bir araya getirilerek rustik dekor oluşturulabilir. Geniş balkonlarda bu tarzın baskın olduğu eklektik dizaynlar, son yolların en beğenilen dekorasyon fikirleri arasındadır.

Rustik Perdeler

Ahşap rustik perdeler raylı ya da raysız modelleri ile kullanım kolaylığı kadar estetik görünüm olanağı da sunuyor. Rustik perde boruları evlerde oldukça otantik bir görünüm sağlamaktadır. Ahşap malzemenin estetik biçimde kullanıldığı bu perdeler, ikili modeller halinde de bulunabilir. Rustik başlıklı perde askılılarında etnik desenli tüller, kalın ve fon modeller oldukça şık durur.

Mutfakta Rustik Dokunuşlar

Mutfaklarda mermer fayans ya da fayans üzerine doğal taş duvar kaplaması rustik bir stil etkisi verir. Doğal olarak elde edilmiş malzemelerin mutfaklarda kullanılması oldukça gösterişli durmaktadır. Mutfaklarda kullanılan kilimler de doğal ahşapla dizayn edilen dekoru oldukça şık biçimde tamamlayabilir. Bu stilde ahşabın ön plana çıkması önemlidir dolayısıyla da avangard biçimde tasarlanmış mutfak mobilyaları, doğal ahşap tabureler kullanılarak mutfaklarda bu tarz kolaylıkla yakalanabilir. Ayrıca aydınlatmalar da stor perde, ahşap malzemelerle iyi bir uyum yakalar.

Ahşap Tavan ve Saatler

Rustik dekorda ahşap tavan kullanımı oldukça yaygın bir uygulamadır. Tavanda ahşap etkisi evlerin geniş salonlarında kütüklerin dekoratif kullanımıyla yakalanabilir. Kır ya da dağ evlerinde ahşap tavanların modern çizgilerle yorumlandığı uygulamalar dikkat çekicidir. Mekanda rustik etki büyük ve ahşap duvar saatleri ile de yakalanabilir. Guguklu duvar saatleri egzotik sitilin en önemli parçaları arasındadır. Ahşap duvar saatleri dekorasyonda minimal bir stile tek başına rustik bir dokunuş yapacak kadar etkili olabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu