Sağlık

Basur Nedir? Basur İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Basur nedir? Basur İçin Hangi Doktora Gidilir? Makat çevresinde toplardamarların şişmesi ile tanımlanan hemoroidler birçok kişinin hayatını olumsuz etkiler.

Basur nedir? Basur İçin Hangi Doktora Gidilir? Hemoroid hastalığı, anal boşlukta genişlemiş damar toplarına verilen isimdir. Bacaklarda meydana gelen varislere benzer şekilde anal bölgede ve rektumda oluşan şişmiş damarlardır. Hem dış hem de iş olmak üzere iki tür hemoroid vardır. Dış hemoroidler, anüsün dışına çıkıntı yapan hemoroidlerdir.

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hemoroid, kişiye göre farklı belirtiler gösteren bir durumdur. Buna göre hemoroidin başlıca belirtileri; anüs çevresinde kaşıntı, ele gelen yumru ve şişlik, hemoroid bölgesinde ağrı ve dışkıda kan. Hemoroidal bölgenin kaşınması veya temizlenmesi sıklıkla hasta şikayetlerinde artışa neden olur. Bu nedenle hemoroid oluştuktan sonra herhangi bir müdahale olmaksızın doktora başvurulması gerekmektedir.

Genel cerrahlar hemoroid sorunu olan hastalarla ilgilenir. Randevu sonrası hasta muayene edilerek tedaviye yönlendirilir. Hemoroid muayenelerinde iç ve dış hemoroid tipleri için farklı yollar kullanılmaktadır.

Hangi Bölüm Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid tedavilerinin odak noktası, hastalığın neden olduğu semptomları hafifletmektir. Yani hastanın hayatını etkilemeyen hemoroidler için genellikle önlem alınmaz. Düşük seviyelerde ilerleyen iç hemoroidler için; Ağrı kesiciler, fitiller, kremler ve mendiller gibi ilaç formlarından yardım alınır. Boğulma ve tromboz gibi komplikasyonlar gelişen hemoroidlerde cerrahi müdahale kullanılmaktadır.

Hemoroid, bazı küçük önlemlerle önlenebilen bir hastalıktır. Kabız olmamaya özen göstermek, lifli beslenmek, hemoroide karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Hemoroid İçin Hangi Doktordan Randevu Almalısınız?

Hemoroid hastaları hastanede muayene olmak için genel cerrahi bölümüne başvurmalıdır. Genel cerrahi bölümü hemoroid hastalığının tanı ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Anüs hastalıkları ile ilgilenen bölüm genel cerrahi bölümüdür. Halk arasında hemoroid doktoru olarak bilinirler. Genelde hastalar anal bölgede oluşan bir hastalık olan hemoroid için doktora gitmekte tereddüt ederler. Ancak bu bir sağlık sorunu olduğu için çekinmeden genel cerrahlara danışılmalıdır.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikle birlikte bebeğin bağırsaklara yaptığı baskı ile oluşan ve kabızlık durumunda bağırsakların zorlanması ile oluşan bir durumdur. Genellikle hamilelik ve kabızlık sonucu oluşur. Tanı genel cerrah tarafından yapılan muayeneler ile konur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu