Diyet

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizmayı hızlandıran besinler kilo vermek isteyen herkesin sıkça araştırdığı konuların başında gelmektedir. Fazla kilolarından şikayet edenlerin en fazla araştırdıkları konuların başında gelen metabolizmayı hızlandıran besinler büyük ilgi odağı olmaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran besinler tüm erkek ya da kadınların en fazla araştırma yaptıkları konulardan biri olmaktadır. Metabolizma hızı insan vücudunda yer alan organların çalışması adına alması gereken en az enerji oranını ifade etmektedir. Kişinin cinsiyet, boy ve ağırlık gibi kişisel özelliklerine bağlı olarak metabolizma hızı değişiklik göstermektedir. Metabolizma hızı yüksek olan kişiler daha fazla enerji yakmaktadırlar. Özellikle kilo verme süreci sırasında metabolizmada yavaşlama sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu dönem içinde metabolizma hızının yüksek oranda olması büyük avantajlar sağlamaktadır. Metabolizma hızını artıran bir takım besinler bulunmaktadır. İşte bu besinlerden bazıları şunlardır;

Tarçın

Tarçın genel olarak kan glikoz seviyesini düzenler ve açlık hissini baskılamaktadır. Yağların yakılmasına katkı sağlayan tarçın bu özellikleri sayesinde metabolizma hızını arttırma etkisine sahip olan bir besin maddesidir. Suyun içine kabuk tarçın eklenmesi ya da süte serperek tüketilebilir.

Posalı Yiyecekler

Posalı yiyecekler lif içeriği yüksek seviyede olan besinler bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını arttırmaktadır. Sebze ile meyveler kabukları ile tüketilebiliyorsa öyle tüketilmesi gerekir. Tam tahıllı ekmekler tercih edilirken işlenmiş un ve undan yapılmış besinlerden uzak durulması gerekir. Kurubaklagiller daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yoğurt

Metabolizmayı hızlandırmada yoğurdun önemi çok büyüktür. Yoğurt kalsiyum içeriği ile yağların yakılmasını sağlamaktadır. Özellikle ara öğünler arasında tüketilen yoğurt, süt ve süt ürünleri metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Ceviz

Cevizin yağ örüntüsü çok daha iyi olmakta ve omega 3 yağ asitleri açısından zengin olmaktadır. Metabolizma hızını artırarak yağların yakımı arttıran cevizi gün içinde 2 ile 3 tane tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay içinde bulunan kateşinler ile yağların yakılmasını sağlamaktadır. Gün içinde 1 ile 2 fincan kadar yeşil çay tüketimi metabolizma hızı için etkili olmaktadır.

Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biber içeriğinde yer alan kapsaisin metabolizma hızını arttıran etki göstermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu