Anne-Çocuk

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? Çözümü Nedir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur? Çözümü Nedir? Gaz sancısı hem anneler hem de bebekler için kabustur. Peki, bebeğin gaz sancısına ne iyi gelir? İşte yanıtı…

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ve Çözümü Nedir? Bebeğin gaz sancısına ne iyi gelir sorusunun yanıtını veriyoruz. Öncelikle gaz sancısının çözümü için yapılması gereken, aşama aşama bebeği gaz sancısını çıkarması için destek olmak. Anne sütü bebekte gaz yapabilir. Annenin emzirme sürecinde ne yiyip içtiğine bu sebeple çok fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bu durumda direkt olarak gaz sorununu çözmek için hem annenin hem de bebeğin önlemlerini bilmek gerekiyor.

Bebeklerde Gaz Sancısı İçin Ne İyi Gelir?

Bebeklerin gazını çıkarmak için pek çok çözüm önerilebilir. Mutlaka her emzirmeden sonra bebeğin gazının çıkarılması gerekir. Sonrasında daha büyük sorun yaşanmaması açısından bebeklerin gazını çıkarmak gerekiyor. Ancak yaşanan gazlı süreç, anne ve bebek için kabus olduğuna dikkat etmeniz gerekenler ne olacak?

  • Biberon: Eğer biberon ile besliyorsanız, herhangi bir şekilde gaz sorunu yaşamamak için mutlaka biberonun gazını alarak çözüm bulun. Bebeğinize vereceğiniz biberonun içindeki havayı boşaltmaya özen gösterin.
  • Sık sık emzirmek: Bebeğinizi tek seferde çok fazla emzirmek yerine, mutlaka sık sık az beslemeye özen gösterin. Bu durumda gaz sorununu da hemen emzirme sonrası çözdüğünüzde yeniden bu şekilde bir sorun yaşanmaz.
  • Sıcak duş: Bebeklerde gaz sorunu artıyorsa ya da çözülmüyorsa, gazı çıkarmak için ılık duş deneyebilirsiniz. Ilık suda yıkanması, onun rahatlaması ve gazını da daha kolay çıkması anlamına geliyor.
  • Masaj: Emzirmeden sonra mutlaka karın kısmına masaj yaparak emzirme sonrasında gazını çıkarmaya özen gösterin. Bu sayede hem kendisini iyi hissedecek hem de gaz sorununu da net şekilde çözmüş olacaksınız.

Annenin Korunması

Gaz yapmayan bir süt için mutlaka annenin de gaz yapan gıdalardan uzak durması gerekiyor. Emzirme süreci boyunca, anne ne yediğine dikkat etmelidir. Sütünde gaz yapan gıdalardan uzak durarak bebeğinin büyüme sürecini daha kolay atlatmasını sağlamalıdır. Anne sütünde gaz yapan besinler hakkında bilgi alarak, sizin de kendinize özgü gaz yapan gıdalardan kaçınmanız ile sorun çözülür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu