Anne-Çocuk

Bebeklerde Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılır? Bebekler doğumdan itibaren öncelikle yeme ve uyku odaklı olsalar da oyun en önemli aktivitedir. Çocuk gelişimini etkileyen oyun dönemi mutlaka etkin şekilde uygulanmalıdır.

Bebeklerde yaşa göre oyuncak seçimi nasıl yapılır? En fazla merak edilen sorulardandır. Bebekler büyüdükçe dünyaları değişmekte ve algıları da gelişmektedir. Değişen süreç içerisinde oyuncak seçimini özenli yapmalısınız. Çocuklarınızın hem zekasını geliştirmede hem de sosyalleşmesinde oyunca seçimi çok büyük öneme sahiptir.

Bebeklerde Müzikli Oyuncak Seçimi

Her yaşın oyuncak türü farklı olup, yaşa hitaben oyuncak almak çok önemlidir. Oyuncak çeşitleri 0 – 3 yaş arasında bir bütün halinde olurken 3 yaşından sonra da değişen oyuncak türleri bulunmaktadır. 0 – 3 yaş aralığına sahip çocuklar parlak, basit ve müzikli türlere sahip oyuncakları daha çok severler. Bu tür oyuncaklara daha çok tepki veren bebekler ilgi odaklı hareket etmektedirler. Bebeğin dikkat dağıtması, hem şekilleri hem de renkleri tanımasına da bu tür oyunlarda destekçi olur. Bebek gelişimini doğrudan etkileyen oyuncak kullanım açısında da belirleyicidir. Bebeklerde en fazla dikkat eden plastik halka bebeğin el denetimini sağlarken eşgüdümlü hareket etmesine de doğrudan katkı sağlar.

Hayal Gücünü Geliştiren Oyuncaklar

Bebeklerin gelişim sürecinde her türlü etkeni aldıkları ve bunlar doğrultusunda hayatının şekillendiğini unutmamak gerekir. Bebeklerin beyin gelişiminde ilk süreç çok önemli olup, bebeklerin gelişimine katkı sağlar. Doğru tespit için hayal gücünü geliştiren oyuncaklar araştırılmalıdır. Bu oyuncakların başında oyun hamuru gelirken kum, su, boyalar, kağıtlar ve hayvan figürler gelmektedir. Hayal gücünü arttırma adına en fazla tercih edilen oyuncak türleri ise ahşap oyuncaklardır.

Bebeklerde El ve Göz Uyumu

Bebek gelişiminde yer alan oyuncaklar el ve göz uyumunu doğrudan etkilemektedir. Her süreçte değişen faktörler hesaba katılırken 4 – 6 aylık bebekler için dikkat çeken ayıcık, pelüş ve bez bebek gibi oyuncaklar tercih edilmelidir. Elbette bebeklerin bu yaşlarda kendilerine zarar verebileceğini hesaba katmak gerekir. Bebeklerde el ve göz uyumu için yumuşak toplar, renkli şekiller tercih edilmelidir. Hızlı ve güzel gelişim gösterecek aktiviteler çocuğun zekasını en iyi seviyelerde geliştirecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu