Anne-Çocuk

Yemeyi Reddeden Bebeği Zorlamak Doğru Mu?

Yemeyi Reddeden Bebeği Zorlamak Doğru Mu? Anne ve babaların en büyük sorunlarından biri olan yemeyi reddeden bebeği zorlamak doğru mu sorusu her zaman günden konusu olmaktadır.

Yemeyi reddeden bebeği zorlamak doğru mu sorusu cevap aran en önemli sorulardan biri olduğundan dolayı devamlı olarak araştırılmaktadır. Pek çok farklı nedenlerden dolayı yemeyi reddeden bebeklerin doğru şekilde beslenmesi son derece önemli olmaktadır.

Bebeğin Yemeği Reddetmesi

Genel olarak çok sayıda anne ve babalar bebeğin yemeği reddetmesi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Yemeyi reddeden bebeğin zorla yemek yemesini sağlamak kesinlikle doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Bebek devamlı olarak yemek yemeyi reddetmesi durumunda ona zorla yedirmek yanlış bir hareket olacaktır. Az yiyen bebek anne ve babaların kaygılanmasına neden olabilir. Bebeğin yemesini sağlamak için farklı yöntemler uygulamak doğru olmadığı gibi bu yapılanlar bebeğin açlık duygusunu etkileyecektir.

Bebeğin Yemeyi Reddetmesinde Yapılması Gerekenler

Bebeğin yemeyi reddetmesi halinde yapılması gerekenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumda konu hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olunmalı ve bu bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir. Bebeğin yemeyi reddetmesi pek çok farklı nedenlere bağlı olmaktadır. Özellikle bebek pütürlü ek gıdaya başladıktan sonra zaman içinde alışmamış olması bebeklerin yemeyi reddetmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra yemek öncesinde bebeğin su içmesi ya da şekerli yiyecekler tüketmesi yemeyi istemesine yol açacaktır.

Bebek çok fazla iştahsız ve kilo kaybı yaşıyorsa hiç zaman kaybetmeden bir uzman doktora görünmesi gerekir. İlk olarak bebeğin fiziksel bir rahatsızlığı olup olmadığı araştırıldıktan sonra duygusal sorunları incelenir. Bebeğinin iştahsız olduğunu düşünen anne ve babalar bir takım iştah şurubu kullansa bile bu şuruplar kesin çözüm olmamakla birlikte çeşitli sorunların meydana gelmesine neden olacaktır.

Bebeğin iştahı açılması için sevmesi mümkün olanyemekleri pişirmeli ve yemek kokuları bebekleri etkileyeceği için yemek isteyeceklerdir. Ayrıca açık havada bebeği beslemek faydalı olacaktır. Bebeğin sık sık ve az az beslenmesi uyumadan ya da uyandıktan sonra beslemek daha doğru bir hareket olmaktadır. İstenen olumlu sonuçlar alınmaması halinde bir uzman hekime başvurmak çok daha doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu