Yaşam

Yaşlılık Maaşı Ve Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık Maaşı Ve Başvuru Şartları Nelerdir? Yaşlılık aylığı başvuru şartları 2021 yılında yaşlılık aylığı almak isteyen kişilerin 65 yaşını doldurmuş ve hiçbir bir sosyal güvencesi bulunmamış olması gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Ve Başvuru Şartları Nelerdir? Yaşlılık aylığı başvuru şartları için ayrıca hanede kişi başına düşen gelirin yoksulluk sınırının altında, yani brüt asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir. Bunun nedeni; Şartları yerine getirmedikleri takdirde yaşlılık aylığının kesilmesi riski vardır. Yaşlılık aylığı alanların sigortalılık durumlarında, adreslerinde, gelir durumlarında değişiklik olması halinde; Bunu kuruma bildirmeleri gerekir.

Yaşlılık Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık aylığı almanın şartları aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
  • 65 yaşını doldurmuş kişiler yaşlılık aylığı alabilirler.
  • Herhangi bir sigorta branşına ait sosyal güvenlik bulunmamalıdır. 4A, 4B veya 4C sigorta branşına bağlı olarak çalıştırılmamalıdır.
  • Yaşlılık aylığı almak isteyen kişinin aylık gelirinin yoksulluk sınırının altında olması gerekmektedir.
  • Nafaka alanlar ile geliri dönemin brüt asgari ücretinin üçte birinden fazla olanlar yaşlılık aylığı alamazlar.

Yaşlılık Aylığı Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Yaşlılık aylığı almak isteyenlerin ibraz etmesi gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Başvuru sahibinin kimlik belgesi gereklidir.
  • Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını belgelemesi gerekir. İlgili belgeler sunulmalıdır.
  • Hanede yaşayanların bilgileri istenmektedir.
  • Muhtaçlık belgesi istenmektedir.

Muhtaçlık Belgesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Muhtaçlık belgesi; yoksulluk belgesi denir. Muhtarlardan alınmış bir belgedir. Bu belge, ikamet edilen bölgedeki muhtarlığa gidilerek alınabilir. Aylık gelirleri yoksulluk sınırının altındaysa bu belgeyi almaya hak kazanırlar. Yoksulluk belgesi, sosyal güvencesi olmayan ve üzerinde kayıtlı herhangi bir gayrimenkulü veya aracı bulunmayan kişiler alabilir.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreci aşağıda belirtilmiştir:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesine girilmelidir. Yaşlılık aylığı başvuru formu internet sitesinden indirilerek doldurulmalıdır. Forma girilen tüm bilgiler doğru olmalıdır. Yanlış bilgi verilmesi durumunda yaşlılık aylığı verilmez.

İkamet edilen yerdeki Emlak ve Gelir İdaresi Başkanlığı ziyaret edilmelidir. Burada başvuru için gerekli belgeler temin edilmelidir.

O halde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na gitmelisiniz. Bu vakfa gerekli belgeler sunulmalı ve gerekli işlemler tamamlanmalıdır. Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü bu işlemle ilgilenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu