Hamilelik

Hamilelik Döneminde Yaşanan Problemler Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Yaşanan Problemler Nelerdir? Gebelikte kadınların vücudunda bazı değişimler oluşur. Bu değişimlerden ilk çatlaklardır.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Problemler Nelerdir? Çatlaklar, burun kanamaları, kilo almaya bağlı deride esnemeler, kabızlık, mide bulantıları, diş eti problemleri gibi problemler olur. Bu sorunlar ve sorunların gelişimi, çözümü hakkında bazı bilgiler verilmesi gereklidir;

Hamilelikte Çatlaklar

Gebelikte yaşanan problemler göbeğin büyümesi ve kilo alma gibi etkilerden dolayı kadınlarda hızlı kilo alımı ve yeterince elastik olmayan cilt kaybı nedeniyle çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklar daha çok meme, kalça ve midede oluşur; Düzenli egzersiz yaparsanız, sağlıklı beslenirseniz ve düzenli bir rutin izlerseniz önlenebilir veya azaltılabilir. Dikkat dağıtıcı ve moral bozucu olabilen bu çatlakları azaltmak için vücudunuza esneklik kazandıran ve çatlakları önleyen kremler ve yağlar kullanabilirsiniz.

Burun Kanaması ve Şişmesi

Hamilelik sırasında burun kanamaları sık görülür. Burnunuz şişebilir ve dolgun hissedilebilir. Östrojen ve progesteron hormonları sayesinde kan akışını artırarak burnun yumuşamasına ve şişmesine neden olur. Hamilelik ilerlediği sıralar da burun tıkanıklığı ve diğer rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Çözüm olarak kuru hava ve su buharını dengeleyen ekipmanların kullanılması tavsiye edilir.

Kabızlık

Hamilelikte kabızlığa neden olabilecek birçok yiyecek içecek vardır. Bağırsaklarınız iki kat daha hassas olduğundan daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu j-kabızlık yapan tüm yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Artan hormon seviyeleri nedeniyle rahim büyür ve bağırsaklarınıza baskı yapmaya başlar. Ayrıca kabızlığa da sebep olabilir. Kabızlığa neden olan bazı besinler lif açısından zengin besinlerdir bu yüzden siz daha fazla meyve, sebze ve fasulye yemelisiniz. Sıvı alımı arttırılmalı ve yürüme sıklığı arttırılmalıdır; Anne adayları daha aktif olmalıdır. Eski hayatlarının yanı sıra daha yavaş ve hareketsiz olmaları gerektiğini düşünen anne adayları yanlış düşünürler çünkü hamilelikte alacağınız kilolar için ve özellikle de doğumun kolaylaşması için daha hızlı hareketler ve egzersizler yapmalısınız.

Mide Yanması ve Bulantısı

Özellikle öğleden önce mide bulantısı ve kusma, hormonla ilgili iyi işaretlerdir. Ancak bu durumlar birey için hoş olmayan ve istenmeyen bir mide problemi durumudur. Aerobik egzersiz hormonları dengeler; Yüzme, yoga, yürüyüş vb. etkili olabilir. Mideyi yatıştırmak için zencefil gibi çaylar alınabilir. Kendinizi uzun süre aç bırakmayın veya az miktarda kafein tüketmeyin. Bu dönemde hamileler beslenmeye dikkat etmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu