Yaşam

Tuvalet Klozeti Nasıl Parlatılır

Klozet temizliği bir evdeki en mühim konulardan birisidir. Çünkü hem insan sağlığı hem de dekoratif açıdan çok önemlidir. Temiz olmayan bir ev ne kadar şık döşense de kötü gözükecektir.

Tuvalet Klozeti Temizliği Önemli Mi?

Tuvaletler bir evde en sık kullanılan bölümlerden birisidir. Fizyolojik bir istek olarak günde çok defa tuvalete gidilir. Dolayısıyla da bu bölgenin temizliği çok önemlidir. Çok sayıda hastalığın pis tuvaletlere temas ile geçtiği bilinmektedir. Kişisel tuvalet dahi olsa, iyi temizlenmeyen ortamda biriken mikroplar çok ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Ayrıca pis bir tuvalet hem görüntü açısından hem de kötü kokması sebebiyle eve negatif bir hava katmaktadır. Eve gelen misafirler tarafından kötü bir algı oluşmasına neden olmaktadır.

Tuvalet Temizliği Püf Noktaları

Tuvalet klozeti temizliği zor gibi gözükse de aslında püf noktaları bilindiğinde oldukça kolaydır. Önemli olan doğru adımları atmaktır. Bunlar:

  • Boş bir spreyli şişeye çamaşır suyu ve bir miktar su koyarak klozetin içerisine ve oturma yerlerine püskürtülmeli ve bikaç dakika beklenmelidir. Ardından fırça yardımıyla iyice ovalayarak kir tabakası yok edilir. Oturulan bölgeleri iyi durulamaya özen gösterilmelidir.
  • Sararan yerler için de en etkili çözüm çamaşır suyudur. Ancak bu sefer birkaç dakika değil yarım saat kadar bekletmek gerekir. Ardından fırçalayıp sifonu çektiğinizde lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Bir diğer yöntem de amonyaklı temizleyicilerdir. İkisi de aynı etkiyi gösterirler lekeler üzerinde.
  • Kireçten kurtulmanın en iyi yolu da tuzruhu kullanmaktır.
  • Ayrıca karbonat, sirke, su ve istenirse limon da eklenerek doğal bir temizleyici oluşturabilirsiniz.

Bu öneriler dikkate alındığında klozet parlatmak çok hızlı ve kolay olmaktadır. Sizde bu bilgilerden yola çıkarak daha etkili kombinasyonlar da yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu