Moda

Topuklu Ayakkabı Egzersizleri

Ayaklarımız bütün gün topuklu ve babet ayakkabıların içinde yorulur ve şişer. Bunlar zamanla ayaklarımız da sağlık sorunları yaratmaya başlar. Bu nedenle her gün ayaklarımızı dinlendirmek amaçlı egzersizler yapmamız gerekir. Ayak masajı ve egzersizleri ayaklarımızı topuklu ayakkabıya hazırlamak amaçlıda yapabiliriz.

Topuklu Ayakkabı Egzersizleri
Topuklu Ayakkabı Egzersizleri

İşte Kolay Ayak Egzersizi

Ayak egzersizi ilk olarak ayağınıza masaj yaparak başlayın. Bir ayağınızı kucağımıza alıp elinizle topuğunuza ve ayağınızın altına doğru ovalayın. Sonrasında ise parmaklarınızı ayak parmaklarınıza geçirin ve bileğinizi sağa sola çevirerek rahatlatıp, gevşetin.

Devamın da ise iki elinizle ayak bileğinizi sımsıkı sarın ve ellerinizi ters yönde hareket ettirerek başlangıç noktanız bileğiniz olacak şekilde bütün ayağınıza yavaşça masaj yapın.

Hiç ara vermeden elinizin baş ve işaret parmaklarını kullanarak ayak başparmağınızı sarın yavaş bir şekilde çekerek nazikçe bırakın. Bunu ayak parmaklarınızın tamamına teker teker uygulayın.

Topuklu Çizme
Topuklu Çizme

Bu uygulamalar ile ayağınızın biraz gevşediğini fark edeceksiniz. Ve devam etmek isteyeceksiniz. O zaman devamın da ayaklarımızı birbirine paralel olacak şekilde topuklarınızın üzerine koyun, ayaklarınızı öne doğru kıvırın aynı an da yeri de ayağınızın ön kısmı ile iterek ayağınızı kaldırın. Son noktaya geldiğinizi fark ettiğinizde bu kez tam tersini yaparak ayaklarınızı geriye doğru itip kaldırın. Ayaklarınızı yere koyun ve parmaklarınızı içe doğru kıvırın ayak parmaklarınızla başlayıp topuklara devam edip bileğinizde bir daire çizin. Bunu biraz tekrarladıktan sora tam tersini yapın.

 

Ayak eğrezsizi herkesin yapması gereken bir şeydir. Ayaklar gün boyun bütün Ağırlığı taşır. Bakımda bu Açıdan önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu