Yaşam

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

Doğumdan hayatın sonuna kadar sağlık dolu bir ömür sürebilmek için mutlaka koruyucu hekimlikten yararlanılmalıdır. Rutin sağlık kontrollerinden geçilerek oluşabilecek hastalıklara karşı erken tedbirler alınabilir. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusuna cevap aranırken bazı hastalıklara karşı riskli olanların, düzenli olarak durumlarını takip etmeleri, en doğru cevap olacaktır. Tansiyon, kanser, diyabet gibi ciddi şekilde gelecekte hayatı etkileyecek olan genetik riski olan hastalıklar için, yılda en az bir defa hekim kontrolünden geçilmelidir.

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Herhangi bir risk olmamasına rağmen, her çocuk ve yetişkinin bazı rutin sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir. Çocuklarda sinir sistemi ve kişilik özellikleriyle ilgili olarak psikolojik testler, motor yeteneklerinin takibi, görme, işitme ve konuşma kapasitelerinin uygun dönemlerde kontrol edilmesi, gerekmektedir. Ergenlikten önce tespit edilen sorunlar, kolaylıkla erken yaşlarda tedavi edilebilmektedir. Ergenlik sonrasında, özellikle üreme sistemleri ve organlarıyla ilgili birçok problem ile karşılaşılmaktadır. Çoğunluğu hormonal sistemlerin ya fazla çalışmaları ya da eksik hormon üretmelerinden kaynaklanmaktadır. Yapılacak rutin kontroller ile hem erkek hem de kadınlarda, çocuk sahibi olmaya engel olacak hormonal sorunlar kolaylıkla, gecikmeden tedavi edilebilir. Doğuştan sahip olunan anomaliler gereği de, düzenli şekilde sağlık kontrolleri gerekmektedir.

Tüm bunların yanında, yetişkinlerde de bazı hastalıklar rutin kontroller ile engellenebilir, ya da kontrol altına alınabilir. Görülme sıklığı açısından diyabet, erken tanı ile gençlik yıllarında yapılacak rutin kontroller ile engellenebildiği gibi, ileri yaşlarda hormonal ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Diyabete benzeyen erken tanı ile oldukça önemli sürelerde ertelenen tansiyon hastalıkları, kalp ve damar sorunları da rutin ve düzenli sağlık kontrolleri ile tespit edilerek, uygun tedaviler ile kontrol altına alınabilir.

Sağlık Kontrolleri

Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Hastalıkların oluşmaması için çocukluktan itibaren aşı, koruyucu hekim kontrolleri, ergenlik ve gençlikte korunma amacıyla yılda 1 kan testleri ve genel muayeneler yapılabilir. Ayrıca, cinsiyet farklılıkları gereği, kanser taramaları kalp ve damar sorunları için yılda bir testler uygulanmalıdır. 40 yaş üstünde ise kontroller daha ciddi ve sıklıkla yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu