Sağlık

Cinsel Organ Eğriliği Tedavi Edilebilir

Cinsel organ eğriliği tedavi edilebilir penis eğriliği, bir erkek üzerinde birçok duygusal ve ilişkisel etkiye sahip olabilen fiziksel bir durumdur.

Cinsel organ eğriliği tedavi edilebilir genellikle ilk olarak ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde tanınır. Bu durumdaki hastalar, ereksiyon sırasında hatırlayabildikleri kadar uzun süredir var olan penis eğriliğini tanımlar. Peyronie hastalığından farkı, penisin içinde skar dokusu olmaması ve durumun genellikle zaman içinde değişmemesidir.

Penis Eğriliği Nedir?

Doğuştan eğrilik (doğumdan itibaren penis eğriliği) son derece nadirdir. Peyronie hastalığı olmaksızın erkeklerin tahminen %1’inden daha azında penis eğriliği görülür.

Cleveland Clinicürologları, hem doğuştan gelen erektil eğrilik hem de Peyronie hastalığı için rekonstrüktif prosedürlerde kapsamlı deneyime sahiptir.

Cinsel Organ Eğriliği Neden Olur?

Penis eğriliği, Peyronie hastalığı olmasa da doğuştan gelen bir durumdur, yani erkekler onunla doğar.

Penis Eğriliği Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, doğuştan penis eğriliği teşhisi koymak için tipik olarak yeterli olan bir tıbbi ve cinsel öykü alacaktır. Doktorunuzun penisinizi ereksiyon halindeyken muayene etmesi de faydalı olabilir. Bu, ereksiyona neden olmak için vazokatif ilaçların enjekte edilmesinden sonra yapılabilir.

Penis Eğriliğinin Belirtileri Nelerdir?

Bu durumdaki hastalar, ereksiyon sırasında hatırlayabildikleri kadar uzun süredir var olan penis eğriliğini tanımlar. Genellikle ilk olarak ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde tanınır. Peyronie hastalığından farkı, penisin içinde skar dokusu olmaması ve durumun genellikle zaman içinde değişmemesidir.

Ayrıca, penislerin şekli veya boyutu hakkında endişe duyan birçok erkek, doktorlarına genel penis sağlıkları hakkında soru sormakta zorlanıyor.

Penis Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif formlarda herhangi bir tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, eğrilik derecesi cinsel ilişkiye girme kabiliyetini önemli ölçüde engellediğinde, penisin normal işlevini ve formunu geri kazandırmak için cerrahi düzeltme kullanılır.

Cleveland Clinic ürologları, doğuştan erektil eğrilik için rekonstrüktif prosedürler konusunda kapsamlı deneyime sahiptir. Doğuştan erektil eğriliğin düzeltilmesi, penisin eğriliğin karşısındaki tarafını diğer tarafa uyacak şekilde kısaltmak için penisin cerrahi olarak açığa çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Bu, düzleştirilmiş bir ereksiyon ile sonuçlanır. Bu prosedür yüksek bir başarı oranına sahiptir ve ayakta tedavi ortamında gerçekleştirilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu