Burçlar

Kur’an-ı Kerimde Burçların Mahiyeti ve İnsana Etkisi!

Kur’an-ı Kerimde Burçların Mahiyeti ve İnsana Etkisi! Kuran ayetleri, gökyüzünün yedi kat olarak yaratıldığından haber vermektedir. Gökyüzünün yedi kat oluşu ile alakalı da, farklı görüşler bulunmaktadır.

Kur’an-ı Kerimde Burçların Mahiyeti ve İnsana Etkisi! Yapılan yorumlar arasında, burçlar ile alakalı olan gökyüzü tabakasının en yakın gök olarak Kuran’da tabir edilen bölüm olduğu yer almaktadır. Kuran, en yakın göğün yıldızlarla süslendiğini ifade etmektedir. Yani içerisinde hem yıldızların hem de diğer gök cisimlerinin tamamının bulunduğu mekana, en yakın gök denilmektedir. Astronominin araştırma sahasına giren alan, Kuran ayetlerinde bahsedilen burç kelimesinin şekillendiği nokta da burası kabul edilmektedir.

Gökyüzünde Hemen Fark Edilen Yıldızlar

Astronomi açısından bakıldığında, takımyıldızı olarak isimlendirilen bu burçları gökyüzüne bakıldığında hemen dikkatleri çekmektedir. Burç kelimesi Kuranı Kerimde en süs yahut ta görünürlük gibi anlamları ifade etmektedir. Astronomi ilmi ile alakalı burç kelimesinin ifade ettiği anlam, Kuran ile örtüşmektedir. Kuranı Kerim ayetlerinde yer aldığına göre, burçlar insanların gözleri için bir süsleme ifade ettiği, taşlanmış şeytanın kulak misafiri olmak için girişimlerine karşı bir korunak olarak görüldüğü bilgileri de paylaşılmaktadır.

Genel manada ayetler, burçlar olarak isimlendirilen yıldızların, şeytanın kulak misafiri olması ile arasında bir bağ kurulduğu ortaya çıkmaktadır. Burç olarak ifade edilen hisar gibi korunaklı yıldız yapıların, gösterişli ve korunaklı konaklar olduğu ve içlerinde meleklerin bulunduğu ifadeler de yer almaktadır. Dünyada yaşayan insanlar için önemli bilgilerin bulunduğu ve konuşulduğu, güçlü muhafızların olduğu bir yer olarak da bahsedilmektedir. Şeytan ve cinlerin de, buraya kadar gelerek bir şeyler öğrenmek için kulak hırsızlığı yaptığına da değinilmektedir.

Astroloji ile Alakası

Kuranı Kerimde geçen burç yani yıldızlar ile alakalı konu, astrolojinin bahsettiği ile farklılık göstermektedir. Burçların yeryüzü ve yaşayanları üstünde aktif bir rol etkisinde bulunması mümkün görülmektedir. Ancak yeryüzü ve yaşayanlarının bizzat var olmaları ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Sadece ilahi emirlerin icraatı noktasındaki etkiden bahsedilebilmektedir. Astrolojinin iddia ettiği, burçların bizzat insanların karakter yapılarını şekillendirdiği fikrinden farklı bir durum arz etmektedir. Kuran ayetlerinin ifade ettiği yıldız ile astroloji tarafından ileri sürülen, anlam olarak da farklılık göstermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu